Érik a teljes nyugdíjösszeomlás: ijesztő adat érkezett az EU-ból

Portfolio2024. május 31. 17:01

A nyugdíjak között jelentősek az európai különbségek, és erős pozitív korreláció van a nyugdíjba vonulással kapcsolatos pénzügyi tudatosság és a havi nyugdíjak szintje között. A jelentés megállapította, hogy a 65 éves és idősebb európaiak számára a keresethez kötött nyugdíjak jelentik az elsődleges jövedelemforrást. Az uniós fogyasztók kevesebb mint fele bízik azonban abban, hogy nyugdíjas éveik alatt elegendő pénzük lesz a kényelmes élethez, ami aggodalomra ad okot a nyugdíjak megfelelőségével kapcsolatban. Magyarországon az egyik legalacsonyabb a havi járandóságok összege nemcsak az EU-ban, de Európában is – derül ki az Euronews Business jelentéséből.

Az Eurostat adatai szerint az egy kedvezményezettre jutó átlagos havi bruttó öregségi nyugdíjkiadások az EU-ban 2021-ben – ennél frissebb adatok még nem elérhetők – igen eltérőek voltak: a luxemburgi 2575 eurótól a bulgáriai 226 euróig, míg az uniós átlag 1224 euró volt. A tágabb értelemben vett Európai Szabadkereskedelmi Társulást (EFTA) és az EU-tagjelölt országokat is beleértve, Izland jelentette a legmagasabb átlagot, 2762 eurót, míg Albánia a legalacsonyabbat, 131 eurót – írja a portál.

Magyarországon 398 euró volt a havi átlagos nyugdíj a vizsgált időszakban, aminél csak litvániában (394 euró), horvátországban (388 euró), szlovákiában (386 euró) és romániában (382 euró) volt alacsonyabb a juttatás. Az egy ellátottra jutó öregségi nyugdíj az EU „négy nagy” országának mindegyikében meghaladta az uniós átlagot: Olaszországban volt a legmagasabb az egy ellátottra jutó nyugdíj, 1561 euró, míg Franciaország, Spanyolország és Németország közel azonos, 1450 euró körüli értéket mutatott.

A skandináv országok is jól teljesítettek, az átlagos öregségi nyugdíjak meghaladták a „négy nagy” országét. A hét legrosszabb helyezést azonban mind a balkáni országok érték el, Luxemburgban az öregségi nyugdíjakra fordított átlagos kiadások majdnem 11-szer magasabbak, mint Bulgáriában.

Magyarországon az évi 7608 eurós szint az alsó házban van. De rosszabb még a helyzet bulgáriában (5241), szlovákiában (5651), horvátországban (6955) és litvániában (6963 euró) is.

Vásárlóerő-paritáson (PPS) mérve az eltérések jelentősen csökkennek, az átlagos öregségi nyugdíj a bulgáriai 437-től a luxemburgi 1681-ig terjed. Ez azt jelenti, hogy egy luxemburgi nyugdíjas közel négyszer akkora bruttó nyugdíjat kapott, mint egy bulgáriai. Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) 2023-as Eurobarométer-felmérése szerint az uniós fogyasztók mindössze 42%-a bízik abban, hogy nyugdíjas évei alatt elegendő pénz áll majd rendelkezésére a kényelmes élethez, és ez jelentős eltéréseket mutat az egyes országok között. Magyarország csak az emberek 30 százaléka érzi, hogy meg tud majd élni a nyugdíjából.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az Euronews Business erős pozitív korrelációt talált a nyugdíjas évek alatti kényelmes élethez szükséges pénzügyi bizalom szintje és az öregségi nyugdíj havi összege között. Ez a korreláció azt jelzi, hogy a magasabb nyugdíjakkal rendelkező országokban magasabb a bizalom szintje, míg az alacsonyabb nyugdíjösszeggel rendelkező országokban a bizalom inkább csökken. Felidézik, hogy az Európai Parlament rámutatott az időskori szegénység kockázatára, és számos ajánlást tett az uniós nyugdíjrendszerek fenntarthatóságának és megfelelőségének megerősítésére.

A nyugdíjrendszerek jelentős különbségei miatt kihívást jelent a nemzetközi nyugdíjszintek összehasonlítása, és a számadatok nem feltétlenül tükrözik az egyes országok egyéni öregségi nyugdíjak szintjét vagy megfelelőségét.

Címkék:
nyugdij, nyugdíjas, európa, kisnyugdíjas, összehasonlítás,