Pénzcentrum • 2024. április 9. 16:45
A hosszabb élettartam és a növekvő megélhetési költségek miatt jelentősen kitolódott a nyugdíjba vonulás időpontja. Sok szakértő szerint ma már a 75 éves kor lehet az új 65 - írja a BBC.
A nyugdíjba vonulás korhatárának emelkedése világszerte egyre inkább valósággá válik számos munkavállaló számára. A hosszabb élettartam, a növekvő megélhetési költségek és a szociális védőháló gyengülése miatt sokan már nem tekinthetik reálisnak a 65 éves korban történő nyugdíjazást. Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója szerint ezek a változások azt jelentik, hogy a jövőben még nehezebb lesz nyugdíjba vonulni.
Az ENSZ előrejelzései szerint 2050-re minden hatodik ember eléri majd az 65 éves kort, ami tovább súlyosbítja a népesség elöregedésének problémáját. Ez kihívások elé állítja a munkaerőpiacot, hiszen egyes országokban, mint például az Egyesült Királyságban, Brazíliában, Indiában és az Egyesült Államokban majd többen hagyják azt el, mint ahányan belépnek.
A nyugdíjkorhatár nem tartotta a lépést az emberek növekvő élettartamával és az egészségügyi valamint a gazdasági környezet változásaival. Gal Wettstein szerint nem világos, miért vált a 60-as évek közepe a nyugdíjba vonulás standard korhatárává. Az amerikai Medicare program és az Egyesült Királyság általános állami nyugdíja is ezt az életkort veszi alapul, annak ellenére, hogy ezeket a rendszereket olyan időszakban hozták létre, amikor az emberek jelentősen rövidebb ideig éltek.
Chris Parry is rámutat arra, hogy manapság az emberek hosszabb ideig élnek és egészségesebbek maradnak idős korukban is, míg a kormányzati támogatások nem képesek fenntartani egy hosszabb ideig tartó nyugdíjas életet. Sok embernek nincs elegendő megtakarítása ahhoz, hogy pénzügyileg biztonságban legyen a nyugdíjas éveiben.
Rebecca Sear kiemeli azt is, hogy a generációs vagyontranszfer megváltozott: ma már inkább felfelé irányulnak az erőforrások. A Northwestern Mutual szerint az amerikai munkavállalók úgy vélik, hogy jelentős összeget kellene megtakarítaniuk ahhoz, hogy biztonságban legyenek nyugdíjas korukra. Ez egy olyan céllá vált, amit sokan nem tudnak elérni.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Fink szerint megoldás lehetne az agresszívabb befektetés fiatalabb korban és a munkavégzés folytatása 65 éves kor után is. Az Egyesült Királyságban már most tervezik a nyugdíjkorhatár 67 vagy akár 68 évre való megemelését.
Mindezek alapján úgy tűnik, egyre inkább álom maradhat a hatvanas években való nyugdíjba vonulás. Az előttünk álló kihívásokra tekintettel "a 75 lehet az új 65", mint ahogy azt a szakértők is sugallják.