Pénzcentrum • 2023. november 19. 13:28
Emelkedett a világban a nyugdíjasok anyagi jóléte, és az egészség és életminőség terén is általában javulást értek el az országok. Az egyes országokban egyéni szinten viszont inkább borúlátók az embere.
Emelkedett a világban a nyugdíjasok anyagi jóléte, és az egészség és életminőség terén is általában javulást értek el az országok – derült ki a Natixis friss nyugdíjrangsorából, amit a Portfolio elemzett. Hiába azonban a pozitív változások, az egyének sok országban nem ennyire optimisták: tízből több mint négy dolgozó (42%) azt állítja, az infláció megöli a nyugdíjas álmait.
A friss jelentés öt fő kockázatot is azonosít, amelyek 2023-ban és jóval később is hatással lesznek a nyugdíjbiztonságra:
- Infláció: Még ha rövid távon csökken is az infláció, hosszú távon újra kell értékelni a megtakarítási és befektetési célokat, mivel nem zárható ki, hogy a jövőben ismét magasabb inflációs pályával szembesülünk.
- Kamatlábak: A rekordalacsony kamatlábak évtizede akadályozta a nyugdíjasok és nyugdíjra gyűjtők jövedelemtermelő képességét. Most, hogy a kamatlábak emelkednek, a nyugdíjasoknak és a leendő nyugdíjasoknak is jobban meg kell érteniük az emelkedő kamatlábak pénzügyi helyzetükre gyakorolt hatásait.
- Államadósság: A 2008-as globális pénzügyi válság 12 ezermilliárd dollárral növelte az OECD-országok államadósságát, majd a koronavírus-járvány ezt további 18 ezermilliárd dollárral tetézte. A számlát valakinek meg kell fizetnie a végén, és ez világszerte hatással lehet az egyének nyugdíjbevételeire.
- Demográfia: A már most is elöregedő globális népesség "ezüst cunami" hatását tapasztalja, a számosságában nagyobb és idősebb népesség igyekszik a nyugdíjjal kapcsolatos hagyományos elképzeléseket fenntartani. Ennek eredményei már most is láthatóak: fokozódik a szolgáltatással meghatározott programokról (defined benefit, DB) a hozzájárulással meghatározott nyugdíjprogramokra (defined contribution, DC) való áttérés, és a politikai döntéshozók azzal küzdenek, hogyan lehetne a legjobban kezelni az idősödő népesség megnövekedett nyugdíjigényét.
- Nagy elvárások és rossz feltételezések: Az egyetlen tényező, amelyet az egyének ténylegesen befolyásolni tudnak, az elvárásaik. Akár nyugdíjasok, akár nem, fontos, hogy a nyugdíjjal kapcsolatos feltételezéseik pontosak, és pénzügyi elvárásaik reálisak legyenek.
Hol a legjobb nyugdíjasnak lenni?
Az index 18 teljesítménymutatót tartalmaz, amelyek négy tematikus alindexbe vannak csoportosítva, ezek
- a nyugdíjas évek pénzügyei,
- az anyagi jólét,
- az egészség
- és az életminőség.
Norvégia 83 százalékos összpontszámával második éve őrzi vezető heléyt a nyugdíjrangsorban.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Svájc, Izland és Írország megtartotta 2022-es helyezését, ezen felül Luxemburg, Hollandia, Ausztrália, Új-Zéland, Németország és Dánia jutott még be az első tíz helyre. Az első tízben szereplő országok minden részmutatóban jó teljesítményt értek el. Norvégia, Svájc és Luxemburg azonban az egyedüliek, amelyek mind a négy részindexben a top 10-ben szerepelnek.
A teljes, 44 országot tartalmazó listán Magyarország csupán a 33. helyet foglalja el, ez eggyel rosszabb helyezés, mint a tavalyi.