Pénzcentrum • 2023. november 11. 16:32
Az Országos Nyugdíjas Parlament 6. küldöttgyűlése szerint elkerülhetetlen a nyugdíjreform. Farkas András nyugdíjszakértő szerint azonban esélytelen a romániaihoz hasonló, 40 %-os nyugdíjemelés.
Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament Országos Egyesület elnöke szerint több elemét is meg kell változtatni a jelenlegi nyugdíjrendszernek, hogy fenntarthatóbb és igazságosabb legyen. A szakember szerint többek között csökkenteni kell a férfiak és nők közötti nyugdíjkülönbséget és változtatni kell az indexálás módszerén is.
Szintén igazságtalannak tartjuk azt, hogy ugyanolyan életút mellett - dada, üzletvezető, buszsofőr... -, ugyanolyan szolgálati idő következtében, ha négy évvel ezelőtt ment valaki nyugdíjba vagy ha ma, azok között is különbség van. Méltánytalan az is, hogy a nyugdíjrendszerben nagyon sok kivétel, mentesség van. Újra kell ezt gondolni – idézte a szakértőt az Infostart, kiemelve, hogy Karácsony Mihály szerint a nyugdíjasok nem terhei, hanem egyenesen erőforrásai a társadalomnak.
Nem eltartottként kell rájuk nézni. Nemcsak azért, mert a múltban megteremtették azokat a javakat, amelyek ma rendelkezésre állnak, hanem azért is, mert ma is sok nyugdíjas hozzájárul a nemzeti össztermékhez
– hangsúlyozta.
Ezzel párhuzamosan Farkas András nyugdíjszakértő is megszólalt a kérdésben a szeretlekmagyarorszag.hu-nak, ahol elmondta, hogy szerinte a magyar nyugdíjak továbbra is magasabbak, mint Romániában, miután az átlagnyugdíj elérheti a 227 ezer forintot.
Van esély arra, hogy az idei nyugdíjasinfláció nem lesz sokkal magasabb, mint a kormányzat által becsült 18,5 százalék. Bár az általam ismert összes szakértői elemzés és a saját véleményem szerint is inkább 19,1-19,5 százalék között lehet majd a valójában mérhető nyugdíjasinfláció erre az évre, de ez csak jövő februárban derül ki, ám erre az esetleges 0,5 százalékos különbözetre már nem számíthatnak a nyugdíjasok. Azonban a nyugdíjasok szubjektív inflációérzékelése nem 18,5 százalék 2023-ra vonatkozóan, hanem inkább 30-40 százalékos, ami elsősorban a boltokban lévő rettenetes árakban jelentkezett. Márpedig a nyugdíjasok jelentős része a teljes nyugdíját élelmiszerre, rezsire és gyógyszerekre költi. A nyugdíjasszervezetek nehezményezik is, hogy minden nyugdíjemelés körülbelül egyharmada azonnal visszamegy az állami költségvetésbe, hiszen ők is fizetik az áfát, meg kell fizetni az élelmiszerárakban jelentkező kiskereskedelmi különadót, a jövedéki adókat, vagyis minden 100 forint nyugdíjemelésből 30-35 forint azonnal vissza is kerül az államhoz. Ezért reálisabbnak tartottak volna most egy 4-4,5 százalékos emelést
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
– mondta el a szakértő, aki arra is kiétért, hogy nem valószínű, hogy 40 százalékos emelés lesz, ahogyan Romániában.
Érdemes tudni a román nyugdíjrendszerről, hogy jelenleg mindenféle szempontból mögöttünk vannak. Egy jóval nagyobb országról beszélünk, ahol most 5 millió nyugdíjas él, ami nagyjából a duplája a magyar nyugdíjasok számának. Ehhez képest a jövő évi magyar nyugdíjkassza 6019 milliárd forint, míg a 2024-re, a 40 százalékos emelés után tervezett romániai kassza még mindig csak 11.000 milliárd forint lesz. Vagyis kétszer annyi román nyugdíjasra még a 40 százalékos emelés után sem jut fejenként annyi pénz, mint nálunk, azaz még a jelentős emelés után is alacsonyan maradnak a romániai nyugdíjak
– magyarázta.