Figyelem: összeszedtük, mikor vehető igénybe a nyugdíj újraszámítás

Pénzcentrum2023. november 8. 20:01

A nyugdíj újraszámítás nem minden esetben vehető igénybe, azonban a NyugdíjGuru áttekintette, mikor lehet és mikor nem lehet kérni az újraszámítást.

Korhatár előtti ellátásból öregségi nyugdíj

A korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személyek kérhetik a nyugdíjkorhatáruk betöltését követően, hogy számítsák újra az egyébként változatlan összegben (az esetleges levonások nélkül) a korhatáruk betöltésének napján automatikusan öregségi nyugdíjjá alakult ellátásuk összegét, feltéve, hogy az ellátásuk mellett végzett munkával legalább 365 nap szolgálati időt szereztek.

Ezt a kérelmet korábban csak a korhatáruk betöltését követő hat hónapon belül nyújthatták be, de ez az időbeni korlátozás tavaly megszűnt, így az érintett személyek a korhatáruk betöltését követően bármikor beadhatják az újraszámítás iránti kérelmüket. Mindenesetre célszerű minél előbb beadniuk az újraszámítás iránti kérelmet, mert az esetleg magasabb összegben megállapított új nyugdíj legfeljebb hat hónapra visszamenőleg fizethető.

Rögzített  nyugdíj vagy aktuálisan számított nyugdíj?

Ha valaki nyugdíjrögzítést kért (vagyis a nyugdíjkorhatára betöltésével a nyugdíját folyósítás nélkül kérte megállapítani, de a nyugdíj tényleges igénybevétele nélkül dolgozott tovább), akkor a nyugdíj későbbi igénybevétele esetén - ha a számára az lenne kedvezőbb - választhatja a nyugdíjkorhatár betöltésére rögzített nyugdíjként kiszámított és az évenkénti emelésekkel növelt nyugdíját a tényleges nyugdíjba vonuláskor kiszámított összeg helyett, ha a rögzített nyugdíj megállapításának - a nyugdíjkorhatára betöltésének - a napját követően  legalább 365 nap további szolgálati időt szerzett.

Ilyen esetben szolgálati idő szerzésére azért van lehetőség, mert a rögzített nyugdíj alapján az érintett személy nem minősül öregségi nyugdíjasnak, vagyis a keresetét terheli a társadalombiztosítási járulék és a szociális hozzájárulási adó is.

Az utóbbi években a rögzített nyugdíj helyett jellemzően célszerűbbnek bizonyult a tényleges nyugdíjba vonulás napjára kiszámított nyugdíj igénybe vétele a rögzített nyugdíj helyett, miután az országos nettó átlagkereset nominális növekedési üteme (ez a nyugdíjmegállapítás során meghatározó jelentőségű körülmény a valorizáció miatt) meghaladta az infláció növekedési ütemét (ami a nyugdíjemelés mértékét határozza meg).

Emiatt ha valaki a versenyszférában dolgozni akar a nyugdíjkorhatára betöltését követően is, a rögzített nyugdíj helyett célszerűbb a nyugdíj tényleges megállapítását kérni, és mellette dolgozni, mert így kettős jövedelemforrása lehet: a nyugdíja mellett korlátozás nélkül fölveheti a járulék- és szocho-mentessé váló keresetét is. (A helyzet a közszolgálati jellegű jogviszonyokban dolgozók számára eltérő lehet a közszférában érvényesülő korlátozások miatt.)

Rokkantsági ellátás helyett öregségi nyugdíj

Ha valaki rokkantsági ellátásban részesül és betölti a nyugdíjkorhatárát, akkor dönthet úgy, hogy nem igényli az öregségi nyugdíját, ez esetben a rokkantsági ellátását folyósítják a részére tovább. Célszerűbb azonban, ha a rokkantsági ellátásban részesülők is minden esetben igénylik a nyugdíjukat.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ha a megállapított nyugdíj alacsonyabb összegű lenne, mint a rokkantsági ellátás összege, akkor az alacsonyabb összegű nyugdíjat megállapító határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül az érintett lemondhat a megállapított nyugdíjáról, ez esetben a rokkantsági ellátását folyósítják tovább. A legtöbb esetben azonban a megállapított nyugdíj összege magasabb lehet, mint a rokkantsági ellátás korlátozott összege, vagyis a nyugdíj igénybevétele az előnyös megoldás.

Járuléktartozás rendezése, új körülmény vagy jogszabálysértés bizonyítása

A nyugdíj két speciális esetben is újraszámítható:

  • ha a vállalkozó rendezi a korábbi járuléktartozását, illetve
  • utóbb fölmerült tények vagy a hatóság jogszabálysértése miatt a nyugdíjat újra kell számítani.

Nem kérhető a nyugdíj összegének újraszámítása

A korábban megállapított nyugdíjak újraszámítása nem kérhető arra hivatkozva, hogy változtak a valorizációs szorzók. A nők kedvezményes nyugdíja újraszámítása nem kérhető arra hivatkozva, hogy az érintett hölgy időközben betöltötte a nyugdíjkorhatárát.

A közszférában szünetelő nyugdíj újraszámítása nem kérhető akkor, amikor a nyugdíjas dolgozónak a közalkalmazotti vagy hasonló közszolgálati jellegű jogviszonya (ideértve az egészségügyi szolgálati jogviszonyt és 2024. január 1-jétől a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt is) megszűnt és a nyugdíj folyósítása újraindult.

Címkék:
nyugdíjas, nyugdíjemelés, nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás, nyugdíjrendszer,