Koós Anna • 2022. június 8. 16:00
Már senkinek sem újdonság, hogy évközi nyugdíjemelést hajt végre a magyar kormány a tartósan magas infláció miatt júliusban, melynek mértékét 3,9 százalékban határozták meg. Ez a szám az év eleji 5 százalékos nyugdíjemelés, és a 8,9 százalékos várható infláció különbözetéből adódott - azonban mióta ezt megállapították, csak egyre magasabbra nőnek a mutatók. A ma megjelent friss inflációs előrejelzések szerint meghaladhatja a 10 százalékot is az éves drágulás mértéke 2022-ben. Ez pedig azt jelentheti, hogy nem lesz elég a 3,9 százalékos korrekció júliusban, mert az áremelkedés üteme a soron kívüli nyugdíjemeléssel sem lesz tartható.
A fogyasztói árak múlt hónapban 10,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit a KSH friss kimutatása szerint, amely több mint egy százalékpontos növekedést jelent az április havi - szintén rekordot döntő - 9,5 százalékhoz képest. Az élelmiszerek ára pedig elképesztő mértékben, 18,6 százalékkal nőtt 2021 májusához viszonyítva, a nyugdíjasok esetében pedig még drasztikusabb, 19,2 százalékos a drágulás. A májusi infláció kapcsán is elmondható, hogy az elemzői várakozásokat nagyban meghaladták a számok.
Meglepte az elemzőket a májusi inflációs mutató, amit elsősorban az élelmiszerárak és a szeszes italok árainak a várakozásoknál lényegesen nagyobb áremelkedése okozott. Nem ez az első döbbenet, amit az inflációs adatok hoztak idén az elemzők számára, hiszen a májusit megelőzően már az áprilisi, illetve a februári drágulás is magasabb volt a vártnál (márciusban pedig alacsonyabb volt az emelkedés a vártnál).
Ha pedig az elemzők sem számítottak ilyen mértékű áremelésre, mit szóljon a lakosság, a vásárló? A friss adatok tükrében az éves drágulás elérheti, illetve meghaladhatja a 10-10,5 százalékot! Viszonyításképpen múlt hónapban az inflációs prognózisok "még csak" 9-9,5 százalékról szóltak. Az, hogy az elemzők ilyen borúlátók, nemcsak tartósan magasak árakat vetít előre az egész évre, hanem azt is jelenti: a júliusi 3,9 százalékos nyugdíjemelés szinte biztosan kevés lesz, hogy kompenzálja az időseket az elszabadult árakért.
Számítani lehetett arra, hogy gyorsulni fog az infláció, de a közel 11 százalékos éves tempó kedvezőtlen meglepetést jelent
- kommentálta a friss adatot Németh Dávid, a K&H vezető elemzője. Hozzátette: A néhány élelmiszerre vonatkozó árstop lényegében minimálisan fogja csak vissza az élelmiszer-drágulást, az üzemanyagokra vonatkozó ársapkának, valamint a rezsidíjak befagyasztásának viszont jelentős a hatása. Ezek nélkül 15 százalék körül lenne az áremelkedés üteme. A szakember szerint ebben az évben az éves átlagos infláció - a jelenlegi kilátások alapján - 10,5 százalék körül lehet, jövőre pedig 5,5-6 százalékos szintre lassulhat.
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője szerint a következő hónapokban az átárazások miatt tovább emelkedhet az infláció, ami az árkorlátozó intézkedések nélkül elérhetné a 16%-ot. "A vártnál jóval szélesebb körű, és meredekebb áremelkedések hatására az idei inflációs várakozásunkat 10%-ra emeljük, de az infláció ennél magasabb is lehet, amit a globális alapanyag-, nyersanyag-, alkatrészhiány, a nemzetközi szállítási árak elszállása és a globális energia- és élelmiszerválság okoz. Az inflációra emellett a jelentős béremelések, a bérköltségek érdemi növekedése, a lakosság többletjövedelmei miatt várható keresletélénkülés is kockázatot jelent" - írta kommentárjában.
Tehát az elemzők éves inflációs várakozásai (10-10,5%) meghaladják azt a korábbi előrejelzést, amelyhez a kormány a júliusi nyugdíjemelés mértékét igazította. Ez akkor 8,9 százalék volt, ebből a januárban már megelőlegezett 5 százalékos emelést levonva jött ki az a 3,9 százalék, amivel emelkedik az idősek járandósága 2022 második félévében. Így a jogosultak továbbá nemcsak emelésre számíthatnak júliustól, hanem egyösszegű, a januártól júniusig tartó időszakra visszamenőleg vonatkozó kompenzációra is.
A Magyar Közlönyben megjelent rendeletből az is kiderült, hogy mivel a 13. havi nyugdíjak után is jár visszamenőleg az emelés összege, 7 havi különbözetet kapnak az idősek júliusban. Fontos, hogy a júliusi nyugdíjemelés alapja nem a jelenlegi nyugdíj lesz, hanem az, amire az év eleji 5 százalékot rászámolták. Arról, hogy hogyan kell pontosan kiszámolni a júliustól járó nyugdíjat, részletesen ebben a cikkben írtunk:
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Aki pedig nem szeretne bajlódni a számolgatással, egyszerűen kiszámolhatja a nyugdíjemelés után várható havi ellátás összegét, illetve az egyösszegű korrekció mértékét saját jelenlegi nyugdíjából is a Pénzcentrum nyugdíjkalkulátorával:
Kevés lesz a nyugdíjemelés
Ahogy azt említettük, a jelenlegi inflációs adatok tükrében a várt 8,9 százalékos éves infláció nyomán számolt 3,9 százalékos nyugdíjkorrekció, amivel a kormány korábban kalkulált, már nem kompenzálja majd az időseket teljes mértékben. Azóta már látható ugyanis, hogy 8,9-nél magasabb lesz az éves infláció. Ez alapján már nemcsak júliusban, hanem novemberben is szükség lehet idén korrekcióra. 2022-ben már nem lenne újdonság a nyugdíjasoknak a novemberi nyugdíjemelés, ugyanis a járvány óta rendszerint meghaladja az éves infláció az év eleji nyugdíjemelés mértékét. Sőt, 2021-ban ugyanígy júliusban is volt évközi emelés: igaz, akkor csupán 0,6 százalékos korrekcióra volt szükség, nem 3,9 százalékosra.
Farkas András nyugdíjszakértő közlése szerint is novemberben szinte biztosan várható újabb nyugdíjemelési korrekció, amelynek pontos mértéke majd szeptemberben válhat ismertté. A novemberi kiegészítő nyugdíjemelés mértéke ugyanis majd attól fog függni, hogy a KSH mekkora inflációt állapít meg a 2022. január-augusztus hónapokban mért tényadatok alapján. Vagyis leghamarabb szeptemberben derülhet ki, mekkora lesz a novemberi nyugdíjemelés.
A jelenlegi elemzői várakozások alapján (10-10,5%) akár 1,6 százalék is lehet a novemberi nyugdíjemelés mértéke.
Amennyiben a január-augusztus időszakban ténylegesen mért inflációra alapozott várható éves infláció egy százaléknál kisebb mértékben haladná meg a 8,9 százalékot (vagyis 9,9%-nál kisebb lenne), akkor egyösszegű kompenzációra kerülne sor. Abban az esetben viszont, ha a várható infláció több, mint egy százalékkal haladná meg a 8,9 százalékot (vagyis 9,9%-nál nagyobb lenne), akkor nyugdíjemelésre is ismét sor kerülne még az év vége előtt a szakértő szerint. A mostani elemzői előrejelzések szerint 10 százalék felett alakulhat az éves infláció, tehát egyre valószínűbb, hogy lesz novemberben nyugdíjemelés.
Az egyelőre megjósolhatatlan, mire lesz elég a plusz 3,9 százalékos nyugdíjemelés júliusban - tekintve, hogy a májusi friss adatok szerint az élelmiszerek inflációja a nyugdíjasok fogyasztási szokásait figyelembe véve 19,2 százalékos volt. Ráadásul a jelenlegi nyugdíjrendszer hibája, hogy akik eleve magasabb nyugdíjból élnek, azok folyamatosan jól járnak az emelésekkel, míg a kisnyugdíjasok csak még inkább elszegényednek azok hatására - vagyis nyílik a nyugdíjolló.