Sorsdöntő emelést kapnak a román nyugdíjasok: a magyarok erről csak álmodhatnak

Blikk2019. július 10. 21:01

Klaus Iohannis román államelnök hétfőn aláírta az új nyugdíjtörvényt, amelynek értelmében két év alatt 70 százalékkal növekednek az öregségi járandóságok. Kihirdette a jogszabályt, amely a közlönyben való megjelenést követően hatályba lép. A román parlament június végén szavazta meg az új nyugdíjtörvényt. Az ellenzék bírálta a jogszabályt, mert szerinte hosszú távon nem tartható fenn a jelentős nyugdíjemelés, de egyetlen törvényhozó sem szavazott ellene, 70-en tartózkodtak. 

A parlament június végén már másodszor fogadta el a jogszabályt, miután tavaly decemberben is megtette, de akkor a törvény nem állta ki az alkotmányossági normakontrollt, és visszakerült a törvényhozáshoz. A jogszabály szerint szeptembertől 15 százalékkal nő a nyugdíj, majd a jövő év szeptember 1-jétől a nyugdíjpont - amelynek alapján kiszámolják az öregségi járandóságokat - értéke eléri az 1775 lejt (118 ezer forint). Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjak már a jövő év őszén több mint 60 százalékkal magasabbak lesznek a jelenleginél, és 40 százalékkal meghaladják a szeptember 1-jén megemelt járandóságot.

Iohannis az elmúlt hónapokban többször élesen bírálta a kormányt amiatt, hogy populista intézkedéseket hoz, felelőtlen bér- és nyugdíjemeléseket hajt végre csak azért, hogy megőrizze hatalmát, nem törődve a hosszú távú gazdasági következményekkel. Az idei első negyedévben 1227 lej (82 ezer forint) volt az átlagnyugdíj Romániában.

Mindeközben a magyar átlagnyugdíj az év elején picivel kevesebb, mint 135 ezer forint volt, két év múlva pedig várhatóan 142-143 ezer forint lesz abban az esetben, ha a jegybank által kalkulált infláció valósul meg, és a járandóság a törvény szerint, a pénzromlás ütemével megegyezően növekszik - írja a Blikk. A régióban Románia az egyetlen ország, ahol kevesebbet kapnak havonta az idősek, mint nálunk: Szlovákiában például átszámítva 138 ezer forint volt tavaly az átlagnyugdíj, Csehországban 150 ezer forint, Lengyelországban pedig 164 ezer forint. 

Magyarországon a válság óta be van fagyasztva az öregségi ellátás reálértéke. Vissza lehetne térni arra a rendszerre, hogy ne csak az inflációra reagáljon a nyugdíjemelés, hanem a gazdasági növekedésre is 

- magyarázta a lapnak Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke. Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament elnöke szerint jelenleg nincs realitása annak, hogy itthon a románhoz hasonló emelést hajtsanak végre, noha igény és jogosultság lenne rá.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az öregségi ellátásban részesülők mintegy fele, egymillió ember él havi 101 ezer forintból. Az elmúlt 4-5 évben szerencsére 40-45 százalékkal nőttek a bérek, ám a nyugdíjak alig 10 százalékkal. Szakmai egyetértés van abban, hogy nemcsak az inflációt, de a fizetések növekedését is figyelembe kellene venni, amikor a nyugdíjemelés mértékét számítják 

- jelentette ki Karácsony Mihály.

Címkék:
nyugdij, penzcentrum, eu, román, magyar, átlag, nyugdíjtörvény, román lej,