Pénzcentrum • 2018. november 21. 16:30
A munkaerőpiacra épp belépni készülő Z generációs fiatalok hosszabb jövőt jósolnak maguknak, mint a húszas-harmincas éveikben járó Y generáció tagjai. Az 1997 és azután születettek ötöde gondolja úgy, hogy több mint 85 évig él majd, míg az eggyel idősebb Y generációnak csupán a 17 százaléka gondolkozik hasonlóképp. A KSH adatai alapján a várható átlagos élettartam az elmúlt tíz év során két évvel növekedett, ami a Z generáció várakozásait támasztja alá. A hosszabb időskor azonban pénzügyileg is megterhelő lehet.
A munkaerőpiacra egy-két éven belül belépni készülő Z generációs fiatalok hosszabb életet jósolnak maguknak, mint az eggyel idősebb Y generáció - derül ki az OTP Nyugdíjpénztár legfrissebb kutatásából. Az 1997-ben vagy azután született korosztály majdnem fele, 47 százaléka gondolja úgy, hogy több mint 75 éves koráig fog élni, 21 százalékuk szerint még 85 éves koruk után is számolhatják a születésnapokat, 9 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy a századik életévüket is betöltik majd.
A Z generációhoz képest rövidebb élethosszra számítanak az 1980-as évek és 1990-es évek közepe között született Y generáció tagjai. Ennek a korosztálynak csupán 37 százaléka véli úgy, hogy 75 éves kor fölött is élni fog, és mindössze 17 százalékuk gondolja, hogy megéri a 85 éves kort. Ebből a korosztályból 6,7 százalék gvéli úgy, hogy legalább a századik születésnapját megünnepli majd.
A hosszú életkor önmagában azonban nem elég, hogy ez beteljesedhessen. A nyugdíjkorhatár egyre inkább kitolódik, míg 2013-ban (egyes kivételektől eltekintve) 62 évesen mehettek nyugdíjba Magyarországon, ez a korhatár az azt követő években folyamatosan emelkedik majd a rendszer stabilitása érdekében.
Az OECD országok közötti 2017-es kutatás szerint az öregkori függőségi ráta a jelenlegi 28,5 százalékról 57,6 százalékra emelkedhet 2075-re, vagyis ennyivel nagyobb lesz az eltartottak aránya a gazdaságilag aktív népességhez képest. A függőségi ráta alacsonyan tartásához több gazdaságilag aktív állampolgárra lenne szükség. Jelen pillanatban azonban ez a nyugdíjkorhatár további emelésével oldható meg. Amennyiben a hazai lakosság szeretné elkerülni az élethosszig tartó munkát, és mégis szeretné biztosítani maga számára az anyagi gondoktól mentes időskort, elengedhetetlen, hogy minél előbb megkezdje az anyagi felkészülést.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- mondta el Nagy Csaba az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója. "Az elöregedő korfa hozzájárul ahhoz, hogy a nyugdíjhelyettesítési ráta, vagyis a várható nyugdíjjáradék és a visszavonulás előtti utolsó fizetés aránya a következő 30-40 évben, mire a Z generáció tagjai nyugdíjba mennek, várhatóan 70 százalékról 50-60 százalékra esik vissza. Nehéz időszak várhat azokra, akik nem kezdik el időben a felkészülést erre az időszakra. " - tette hozzá.