Környezetük tanácsaira támaszkodnak a bizonytalan magyar fiatalok

Pénzcentrum2018. július 29. 10:00

Saját tapasztalat hiányában másokhoz fordulunk - derült ki egy friss kutatásából. A felmérés eredményei alapján a teljes hazai aktív korú lakosság 35 százaléka, az Y generációként is ismeretes fiatal felnőtt korosztály 40 százaléka egy idősebb tapasztalt személy segítségében bízik, ha fontos döntés előtt áll az életében.

Saját tapasztalat hiányában másokhoz fordulunk - derült ki az OTP Nyugdíjpénztár kutatásából. A felmérés eredményei alapján a teljes hazai aktív korú lakosság 35 százaléka, az Y generációként is ismeretes fiatal felnőtt korosztály 40 százaléka egy idősebb tapasztalt személy segítségében bízik, ha fontos döntés előtt áll az életében. Ez az érték még magasabb, ha az iskolapadból épp kilépő Z generáció képviselőit nézzük. A legnagyobb hazai nyugdíjpénztár ezért idén négy nyugdíjas példakép segítségével mutatja be a fiatalok számára, milyen érzés boldogan megöregedni a választott hivatásban és a nyugdíj után biztos anyagi háttér mellett már csupán szeretetből űzni azt.

A jövőbelátás kiváltsága

A magyar aktív korú lakosság 63 százalékának van kire támaszkodnia, ha nagy horderejű döntés előtt áll az életében. A megkérdezettek 35 százaléka idősebb és tapasztaltabb rokon, mentor vagy tanár véleményében bízik meg a leginkább, de sokan a szűkebb ismeretségi körükhöz, a barátaikhoz (34 százalék) illetve a szüleikhez fordulnak támogatásért (32 százalék).

A fiataloknak különösen szüksége van a példaképekre

A fiatalabb, Y és Z generáció tagjai a teljes lakossághoz viszonyítva inkább szorulnak környezetük tanácsaira. A fiatal felnőttek 79 százalékának, a pályakezdők 82 százalékának van segítsége a hosszú távú következményekkel járó döntések meghozatalában. A felmérés tanulsága szerint pedig egyre fiatalabb korban, egyre inkább olyasvalaki véleményében, útmutatásában bíznak a magyarok, aki már egyszer került ugyanabba vagy hasonló helyzetbe, mint most ők. Az Y generáció 40 százalékának számít egy idősebb, tapasztalt személy szava, míg az épp életük első fontos karrierdöntésének meghozatala előtt álló Z generáció esetében ez az arány még magasabb, 43 százalék.

"Azt tapasztaljuk, hogy bár a társadalom egyre nagyobb része kezd tudatos anyagi tervezésbe a jövőjével kapcsolatban, ez a tendencia azonban továbbra is inkább az idősebbekre jellemző, a fiatalabb generációkra kevésbé, vagy egyáltalán nem. Ez megmutatkozik az OTP Nyugdíjpénztárhoz belépők átlagéletkorán is, ami évek óta megragadni látszik 40 éves kor környékén. Ezért új, bátor célt tűztünk ki magunk elé az év második felében. Fel szeretnénk nyitni a jövőjével kapcsolatosan kevésbé tudatos fiatal felnőtt generáció szemét arra, hogy a boldog nyugdíjas kor igenis létezik, ám ennek eljövetelét nem elég csupán várni, tudatosan fel kell rá készülni." - mondta el Horpácsi Krisztina, az OTP Nyugdíjpénztár főosztályvezetője.

Címkék:
hrcentrum, nyugdij, otp, nyugdíjpénztár, kutatás, penzcentrum,