Pénzcentrum • 2017. december 10. 10:00
Ismét rekord mélyen van a megtakarításokkal rendelkezők aránya - derül ki egy friss banki elemzsből. A kutatás rávilágított, a magyarok közül kevesebben takarékoskodnak és fektetnek be, mint 5 éve. Bár az átlagkeresetek nőnek, az emberek csak egy része használja ki a plusz pénz nyújtotta lehetőségeket, pedig egy-egy öngondoskodási célú befektetéssel adókedvezményt vagy adómentességet, valamint előtakarékossági támogatást is kaphatunk, és megalapozhatjuk a kiszámíthatóbb nyugdíjas éveket.
Az OTP Bank legfrissebb felmérése szerint a magyarok közel háromnegyede (71%) pénzügyileg kiszámíthatatlannak tartja a jövőjét. Habár sokan tudják, mennyire fontos lenne gondoskodni a jövőről, az Öngondoskodási Index eredménye azt mutatja, hogy a banki ügyfelek mindössze 42 százalékának van jelenleg pénzpiaci megtakarítása.
10 megkérdezettből ma 7 azt mondja, tudja, hogy nem lesz elég a nyugdíja, közülük három mégis azzal tervez, hogy az állam által nyújtott ellátásból fog megélni. A megkérdezettek többsége mindezek ellenére sem gondolja azt, hogy önmagának is tennie kellene a biztos időskori megélhetésért, ezt inkább az állam felelősségének tulajdonítják. Pedig számos megtakarítási és befektetési forma létezik, amelyek kiszámíthatóbb és kényelmesebb időskort biztosítanak.
A TBSZ tökéletes választás lehet azoknak, akik közép, esetleg hosszú távra öngondoskodási céllal terveznek befektetni. A TBSZ számlákra a számlanyitás naptári évében, az ún. befizetési időszakban lehet befizetni. Az első befizetés minimum 25 000 forint lehet, ezt követően az adott év végéig tetszőleges alkalommal bármilyen összeg elhelyezhető a számlán. A nyitási év december 31-et követően az úgynevezett felhalmozási időszak alatt további befizetésekkel, átutalásokkal az adott számlán elhelyezett összeg már nem növelhető. Minden évben lehetőség van új Tartós Befektetési Számlát nyitni, így biztosított a folyamatos adókedvezmény, vagy az adómentes megtakarítási lehetőség.
Az öngondoskodási célú befektetés fontos előnye, hogy már három év után 10%-ra csökken a fizetendő adó, öt év után pedig adó- és járulékmentesen lehet felvenni a megtakarítást és az utána járó hozamokat. A TBSZ számlán tartott pénz tulajdonképpen bármikor hozzáférhető, még akkor is, ha 3 éven belül szükségünk volna rá. Ebben az esetben adózás szempontjából úgy viselkedik, mint egy normál értékpapírszámla. A hozamot azonban nekünk kell feltüntetnünk az adóbevallásunkban és utána meg kell fizetnünk az adót és járulékokat.
- részletezte a TBSZ előnyeit Nyitrai Győző, az OTP Bank megtakarítási szolgáltatások igazgatója.
- tette hozzá a banki vezető.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A TBSZ mellett a nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ) is opció lehet azoknak, akik nyugdíjas éveikre öngondoskodási céllal takarékoskodnak és az adókedvezményen felül előtakarékossági támogatást is szeretnének igénybe venni. Az OTP Banknál jelenleg 208 milliárd forintnyi nyugdíjcélú megtakarítást tartanak NYESZ-en az ügyfelek. A NYESZ lehetőséget nyújt arra, hogy hosszú távon kamat-és árfolyam-nyereségadó mentesen gyarapítsuk befektetéseinket. Így a tőkepiacon hosszabb távon elérhető magasabb hozamok kiegészülhetnek az adókedvezmények nyújtotta plusz nyereséggel. A számlához járó kedvezmények a számlanyitást követően minimum 10 évig, vagy nyugdíjba vonulásig való megtartás esetén érvényesíthetők.
A NYESZ esetében az előtakarékossági támogatás az évente befizetett összeg 20 százaléka, de maximum 100 ezer forint (a nyugdíjkorhatárt 2020 előtt elérők számára maximum 130 ezer forint). Az adójóváírás teljes összegét pedig úgy kaphatjuk meg, ha minden évben 500 ezer (a 130 ezer forintos előtakarékossági támogatás kihasználásához 650 ezer) forintot helyezünk el a számlánkon.
Nemcsak a TBSZ, hanem a NYESZ esetén is érdemes még idén számlát nyitni, ha az előtakarékossági támogatást már jövőre igénybe szeretnénk venni. A számlanyitás szempontjából egyszerű termékekkel van dolgunk, ezek ugyanis körülbelül annyi időt emésztenek fel, mintha egy bankszámlát nyitnánk.