Pénzcentrum • 2017. október 24. 14:09
Korábbi európai felmérések szerint a 45 százalékos európai átlaggal ellentétben, a magyar munkavállalók 75 százaléka érzi úgy, hogy az 55 év feletti munkavállalókat diszkrimináció éri koruk miatt, és 30 százaléka pedig úgy véli, hogy 60 évesen már nem fogja tudni ellátni a munkáját. Holott az idősek foglalkoztatása és munkaképességük megőrzése a gazdaság fenntarthatóságának egyik legfontosabb alapfeltételét jelenti. Nagyságrendileg 70 ezer nyugdíjas munkavállaló van az országban, de dr. Simon Attila István munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár szerint kétszer ennyire lenne szükség.
Az elmúlt két évben 15 százalékkal bővült az idősödő munkavállalók foglalkoztatása. A KSH adatai szerint az 55-64 éves korosztály tagjainak 49,8 százaléka, vagyis mintegy 672000 nyugdíjazás előtt álló ember dolgozik ma Magyarországon, amivel megközelítjük az unió tagországainak 55,3 százalékos átlagát. Az idősebbek munkában tartása a gazdaság alapvető érdeke, ugyanakkor az életkorral együtt nő a munkavédelmi kockázat is, elsősorban a feldolgozóipar, a szállítás és raktározás területén.
Megéri 55 évesnél idősebbeket foglalkoztatni
Az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) demográfiai előrejelzése szerint 2030-ra már minden harmadik aktív európai munkavállaló az 55-64 éves korosztályból kerül ki, és ennek számos előnye van.
- mondta dr. Simon Attila István munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkára, aki azt is elmondta, nagyságrendileg 70 ezer nyugdíjas dolgozik ma Magyarországon. Úgy fogalmazott, nagyságrendileg kétszer ennyi nyugdíjas munkavállalóra lenne szükség.
- mondta.
- tette hozzá a helyettes államtitkár. A nyugdíjas szövetkezetekkel kapcsolatos újságírói kérdésre azt válaszolta: sem a működő szervezetekkel, sem a nyugdíjas munkavállalókkal kapcsolatos pontos adattal nem tud szolgálni, de hatalmas az érdeklődés.
Jobb munkakörülményekre lenne szükség
Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) két éves kampánya arra is felhívja a figyelmet, hogy az 55 év felettiek foglalkoztatása jobb munkakörülményeket és fokozott biztonságot tesz szükségessé.
A Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Főosztályának adatai szerint ugyanis az idősödő munkavállalókat kevesebb, de súlyosabb munkahelyi baleset éri, mint fiatalabb kollégáikat. Az 55 éven felüliek közül tavaly mintegy 3500-an szenvedtek kisebb-nagyobb, 3 napon túl gyógyuló sérüléseket a munkahelyükön.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az idősebb munkavállalók esetében a feldolgozóipar, a szállítás, raktározás valamint az egészségügy és a szociális ellátás a legveszélyesebb ágazat - mondta a helyettes államtitkár.
Az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) vizsgálatai szerint egyébként az európai, köztük a magyar munkáltatók még nem elég felkészültek arra, hogy az idősebbeknek megfelelő munkakörülményeket biztosítsanak. Az ügynökség 2013. évi, mintegy 16000 munkavállaló megkérdezésével készített páneurópai felmérése rávilágított arra, hogy Európa-szerte alacsony arányban segítik szabályozottan az idősödő munkavállalók foglalkoztatását. A kutatásban megkérdezett magyar munkavállalók mindössze 9 százaléka szerint vannak a munkahelyén kifejezetten az 55 év felettiek egészségmegőrzését célzó intézkedések, de az unió egészét tekintve is csak a válaszadók 12 százaléka tud ilyen rendelkezésekről.
Az Európai Unióban a vállalkozások többsége kis-és középvállalkozás, ezekben történik a munkahelyi balesetek 82 százaléka és jelentős a halálozási arány is - mondta Budai Csilla, az Enterprise Europe Network magyarországi munkavédelmi nagykövete. A vállalkozások viszont tehetnének azrt, hogy ne küzdjenek munkaerőhiánnyal: időseket is lehetne alkalmazni. Bizonyos intézkedések megoldást jelenthetnek: sokan élnek például az átcsoportosítás eszközével, vagyisa munkavállalók képességeiről, fizikai követelményekről értékelést késíztenek, és annak megfelelő feladatkörre/munkahelyre osztják be a megfelelő embert. A munkaidő csökkentés szintén segítheti az idősek foglalkoztatását.
A most záruló, kétéves "Egészséges munkahelyet minden életkorban" című kampányban is bizonytást nyert, hogy a részmunkaidő vagy a távmunka, a rotációs munkaszervezés, a rugalmas munkaidő-beosztás, illetve az életen át tartó tanulás ösztönzése - csökkentik munkahelyi fizikai és pszichoszociális kockázatokat, ezáltal hozzájárulnak ahhoz, hogy az idősödő munkavállalók megőrizzék munkaképességüket.