Pénzcentrum • 2017. augusztus 31. 14:38
Húsz évig sem dolgozott, és 43 éves korára elérte a pénzügyi szabadságot az amerikai férfi. 1998 januárjában kezdte a munkát, és 2017. április 13-án fejezte be. Az elmúlt négy hónap maga volt a csoda, de nem volt egyszerű meghoznia a döntést. A J. Money néven író férfi elárulta, mi miatt aggódott leginkább és, miért nem mert korábban lépni.
Nagyjából négy évvel ezelőtt döntötte el, hogy meg akarja alapozni a jövőjét, és szeretne mielőbb felhagyni a fix 8 órás munkával. Úgy kalkulált, 1 millió dollárra lenne ehhez szüksége. Hogy hogy jött ki ez az összeg? Külföldi kutatások szerint az éves megélhetési költségünk 25-szörösére rúgó megtakarítás kell ahhoz, hogy ennek hozamából nagy valószínűséggel életünk végéig megéljünk. Így minden évben az induló pénzmennyiség 4 százalékát lehet kivenni és abból lehet finanszírozni a kiadásokat. Vagyis ha 1 millióval kezd, akkor utána a 4 százalékos szabály értelmében az első évben 40 ezer dollárt vehet ki, aztán évről évre növelheti ezt az összeget az infláció mértékével. Végül a dolgok jobban alakultak, mint várta: amikor kilépett, 1 millió 400 ezer dollárral kezdett neki "korai nyugdíjazásának".
Azt állítja, az, hogy végleg leszámolt a bejelentett munka világával, leginkább lelkileg viselte meg. Meg kellett tanulnia, hogy ne állandóan az anyagi problémákon járjon az esze - és tulajdonképpen épp emiatt az állandó szorongás miatt nem mondott fel korábban a munkahelyén.
Most azoknak ad tanácsot, akik egyelőre csak tervezgetik, hogy felmondanak, és "nyugdíjba" vonulnak:
1. "Az a tanácsom, hogy légy takarékos és rugalmas" - idézi a Business Insider. Ő például a 4 százalék helyett törekszik rá, hogy csak a befektetett pénze 3 százalékát vegye ki. Ebből persze nem olyan könnyű megélni, így takarékoskodik, próbál alkalmi munkákat vállalni.
2. "Elképzeltem a lehető legrosszabb forgatókönyvet, felkészültem a legrosszabbra"
Amire ő gondolt:
- - beüt a tőzsdekrach
- - értelmét veszti az élete (munka híján)
- - unatkozni fog
Ezekre a következő megoldással készült: ha olyan recesszió jön, amelyben már a bevételei is csökkennek, visszamegy dolgozni, vagy eladják a házukat. Esetleg összepakolnak és otthagyják Amerikát, és keresnek a családjával egy a megélhetés szempontjából olcsóbb országot.
Ha halálra unja magát, akkor pedig fogad egy életvezetési tanácsadót, aki majd segít neki. A lehető legrosszabb forgatókönyv szerint viszont úgy hal meg, hogy sajnálja, mennyi mindent hagyott ki, mennyi mindent nem tett meg, amire vágyott.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
KATT: 40 évesen is el lehet menni nyugdíjba: csak nehogy megbánd!
3. "Realizáltam, hogy a kockázat, amit vállalok, az teljesen oké".
43 évesen ott hagyni a biztos munkahelyet nem a lehető legbiztonságosabb lépés. Viszont a jó egészségügyi biztosítás, vagy a jó autó nem minden. "A normális, jól bebiztosított élet unalmas" - írja. Ő viszont élni akart, méghozzá úgy, ahogyan ő szeretne élni, nem szabályokat követve.
4. "Tudom, hogy az a legjobb munka, amit szeretsz is"
Amit ő megtanult, hogy a semmiért nem lehet nyugdíjaznia magát az embernek. Kellenek célok, hobbik: neki például ott az írás. Ha ez nem lenne, állítása szerint a munkáját sem hagyta volna ott. "Programozóként valószínűleg nem kellett volna aggódom a jövőmért. Viszont rájöttem, hogy még több pénz nem tenne engem boldoggá, de az, hogy a blogomon, könyvemen és ezekhez kapcsolódó projekteken dolgozom, az igen".
Amit egyedül megbánt, az az, hogy a programozói állását nem hagyta ott korábban. Most hajnali 5-kor kel, 30 kilométert biciklizik a közeli hegyekbe, együtt reggelizik a lányaival, utána néhány órán át dolgozik: blogot ír, vagy a könyvén, ugye. A család együtt ebédel otthon, a délutánt is együtt töltik, este pedig sétálnak egy jót.
- írja. Pedig megéri belevágni. Persze nem felelőtlenül, csakis akkor, ha az embernek megvan az ehhez szükséges megtakarítása. Viszont ha valaki a kellő mennyiségű pénzzel rendelkezik, akkor a J. Money néven blogoló férfi szerint nem érdemes hezitálni.