Pénzcentrum • 2017. június 23. 11:00
A legtöbb nyugdíjas nem is tud róla, de attól függően, melyik önkormányzathoz tartozik számos anyagi segítséget kaphat. Persze a támogatások mértéke jelentősen változhat attól függően, hol lakunk és feltételek is akadnak bőven. Mutatjuk a részleteket.
Sokan nem tudnak róla, de 2015. március 1-től a szociális segélyezési rendszer jelentősen átalakult és az önkormányzatok saját hatáskörben dönthetnek arról, milyen élethelyzetekben nyújtanak települési támogatást. Persze nem véletlen, hogy ilyen címen számos körzetben támogatják az ott élő és hátrányos anyagi helyzetben lévő nyugdíjasokat.
A Pénzcentrum korábbi körképealapján általánosságban elmondható, hogy a gazdagabb településeken bőkezűbbek az önkormányzatok, míg szegényebb településeknél a támogatások mértéke is alacsonyabb lehet.
Mire kaphatunk támogatást?
A települési támogatások skálája rendkívül széles. Többek között az alábbi esetekben kaphatunk anyagi segítséget:
- élelmiszertámogatás,
- krízistámogatás,
- gyógyszertámogatás,
- oltási támogatás,
- lakásfenntartási támogatás,
- lakás-helyreállítási támogatás,
- adósságkezelési támogatás,
- jövedelempótló rendszeres támogatás,
- temetési támogatás,
- uszodabérlet támogatás,
- karácsonyi élelmiszertámogatás,
- életkortól függő egyszeri támogatás.
- válaszolta korábban a Pénzcentrum megkeresésére Gellért Lajos, a XIII. kerület sajtóreferense.
Hogyan lehet igényelni?
Természetesen önkormányzatonként eltérő lehet, hogyan kell jelentkezni egy-egy támogatásra. De első lépésként mindig a helyi önkormányzatnál érdemes érdeklődnünk, hogy egyáltalán milyen támogatási lehetőségek vannak és azok milyen feltételekkel vehetőek igénybe. Általában azonban az alábbi lépéseket követve juthatunk a támogatáshoz:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- 1. Járjunk utána a helyi önkormányzatnál, milyen települési támogatások érhetőek el idén
- 2. Ellenőrizzük, hogy megfelelünk a jelentkezési feltételeknek
- 3. Töltsük ki az önkormányzatoknál, vagy azok honlapjáról beszerezhető formanyomtatványokat
- 4. A kérelmeket az önkormányzatok ügyfélszolgálatain, postán, vagy akár elektronikusan is benyújthatjuk
- 5. Csatoljunk minden dokumentumot, amit mellékelni szükséges (pl. jövedelem igazolás, számlák, halotti anyakönyvi kivonat)
- 6. A kérelmek elbírálása több hétig is eltarthat
A támogatások egyébként alanyi jogon vehetőek igénybe, azonban abban az estben, ha mi gondoskodunk egy nyugdíjas eltartásáról, vagy ápolásáról, akkor akár ezen a címen is igénybe vehetjük a hozzájárulást.
Nem szabad elfelejtkeznünk, hogy számos alkalmi és rendszeres támogatás is létezik. A támogatások többsége a jövedelmi szinthez kötött, és persze az is elvárható, hogy életvitelszerűen az adott településen éljünk már huzamosabb ideje.
Mennyi az annyi?
Az egyszeri támogatások összege általában 5-10 ezer forint körül mozog. A főváros XXIII. kerületében élők például jövedelmi helyzetünktől függetlenül évente 10 ezer forint értékű Erzsébet-utalványt kaphatnak. Persze vannak kirívó esetek is, hiszen néhány önkormányzatnál a 100 év feletti nyugdíjasok például egy egyszeri100 ezer forintos támogatást kapnak.
A rendszeres támogatások közül például a gyógyszertámogatás összege 3 000 - 8 000 forint körül mozog egy hónapban. Míg a lakhatási támogatások között is hasonló összegeket találtunk: 3 500 - 7 200 forint között.