Pénzcentrum • 2016. december 4. 15:06
Hiába hallani egyre gyakrabban, hogyan fosztják ki az embereket saját otthonukban, mégis bedőlünk az újabb és újabb trükköknek. Ezúttal az egyik kábelszolgáltató munkatársának adta ki magát a szélhámos.
Egy 32 éves férfit keres a rendőrség, aki 2015. szeptember és 2016. augusztus között magát az egyik legnagyobb kábelszolgáltató munkatársának adta ki, így jutott be a sértettek lakásába, elterelte a figyelmüket és ellopta értékeiket. H. Richárdot eddig 29 hasonló jellegű bűncselekménnyel gyanúsítják a rendőrök - olvasható a rendőrség honlapján.
KATTINTS! Alig emelkedik majd a szabolcsiak nyugdíja
Nem egyedi az eset
A kábelszolgáltatókon kívül más szolgáltatónál is előfordul, hogy szélhámosok alkalmazottnak kiadva magukat meglopják a fogyasztókat. Íme, 4 tipp a védekezésez:
1. Ellenőrizd az igazolványát
A legtöbb esetben a szolgáltató alkalmazottai és megbízottjai külön kérés nélkül kötelesek felmutatni arcképes igazolványukat. Ennek hitelességét is érdemes ellenőrizni, a legjobb, ha addig be sem engedjük, amíg ezt nem tettük meg.
2. Telefonálj
Hívjuk fel az adott szolgáltatót, és kérjünk le a kiérkező szakember adatait, azonosító szám és név alapján benne kell legyen a rendszerben. Ha már vonalban vagyunk, arra is kérdezzünk rá, valóban végeznek-e a környéken karbantartási munkálatokat.
3. Ne adj készpénzt
Fontos tudni, a szerelési munkákat végző, vagy akár gázórát leolvasó alkalmazottaknak nincsen felhatalmazásuk arra, hogy készpénzt vegyenek át az ügyfelektől munkájuk során.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
4. Ne írj alá semmit
A kiérkező szakember nem jöhet ki hozzád azzal, hogy írj alá itt és most egy szerződést - ki tudja milyen rejtett apró betűs résszel akarnak becsapni a csalók, akik utólag állnak elő követeléseikkel. Az ilyen ügyeket a cégek hivatalos úton intézik, szintén előzetes egyeztetés alapján.
A neten is támadnak a csalók
A bűnözők manapság már gyakran nem is mennek házhoz, inkább telefonon keresztül, vagy az interneten intézik a dolgokat. Főként az időseket célozzák meg azok az ismeretlen elkövetők, akik telefonon, bajba jutott unokának, vagy az ő ismerősének kiadva magukat csalnak ki esetenként több százezer forintot a segíteni akaró nagyszülőtől.
Terjed az online unokázás is, a legújabb nemzetközi trend szerint a szélhámosok a Facebookon veszik fel a kapcsolatot a gyanútlan idősekkel és csalnak ki pénzt hasonló módon a bajba jutott unokára hivatkozva. Az ilyen esetek elkerülések érdekében érdemes lehet családon belül megállapodni egy titkos jelszóról, ami csak bajba kerülés esetén használható.