Pénzcentrum • 2016. november 15. 17:07
Moldova György, a Kossuth-díjas magyar író még mindig aktív, jelenleg egy a nyugdíjasok helyzetét bemutató könyvön dolgozik, ennek kapcsán mesélt arról, neki mennyit visz havonta a postás.
0,9 százalék - ez lesz a címe Moldova György legújabb nyugdíjasok helyzetét bemutató könyvének. Ugyanis ennyivel emelkedhetnek jövőre a nyugdíjak. A 82 éves író folyamatosan járja az országot, hiszen a legújabb könyvén dolgozik.
- tudta meg a Bors, Moldova Györgytől.
Sok vagy kevés a havi 120 ezer forint?
Moldova György témaválasztása igen aktuális, ugyanis bár ő nem a nyugdíjából él, de még így is jóval többet kap, mint a magyar nyugdíjasok többsége.Az öregségi átlagnyugdíj összege hazánkban jelenleg 109 561 forint, ez emelkedne 110 547 forintra a 2017-re tervezett 0,9 százalékos nyugdíjemeléssel. Az átlagnyugdíj összegéhez azonban fontos hozzá tennünk, hogy a közel 2 millió magyar nyugdíjasnak több mint a fele 100 ezer forintnál is kevesebből él.
Hatalmas különbségek vannak
Hazánkban hatalmas különbségek vannak a nyugdíjak között. Míg a leggazdagabbaknak 500 ezer forint felett visz a postás, addig bőven akadnak olyanok is, akiknek 30 ezer forintnál is kevesebb jut egy hónapban. Magyarországon a nyugdíjminimum összege mindössze 28 500 forint, de több ezren vannak, akik még ennél is kevesebb ellátást kapnak.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Nagyon be kell osztani a pénzt
Az átlagos aktív fogyasztói kosárral összevetve a nyugdíjasoknak havi bevételük nagyobb arányát kell élelmiszerekre, lakhatásra és egészségügyre fordítani, kiadásaik között pedig minden más háztartásánál magasabb a rezsi aránya.
Emellett a nyugdíjasok jellemzően kevesebbet költenek ruházkodásra és tartós fogyasztási cikkekre. Azaz elsősorban elsődleges szükségleteik kielégítésére elég csak a nyugdíjuk. Kérdés az, hogy a jövőben tovább szűkülő nyugdíjas fogyasztási kosárral milyen kiadásaikat tudják tovább csökkenteni.