Pénzcentrum • 2016. július 30. 15:05
51 ezer forintot és egy név nélküli nyugdíjszelvényt talált az utcán D. Zoltán a pécsi kisvasút sofőrje, ahelyett azonban, hogy zsebre tette volna a pénzt, nyomozásba kezdett. Vajon megtarthatta volna a talált pénzt?
A legtöbben talán zsebre tettük volna azt a pénzt, amit a belvárosban sétáló pécsi férfi talált egy zebrán. Denke Zoltán ugyanis nemrég egy tömött pénztárcát talált az utcán, benne 51 ezer forinttal és egy név nélküli nyugdíjszelvénnyel.
- mesélte a Borsnak Zoltán, akinek természetes volt, hogy megkeresi a tulajt.
Zoltán először a helyi lapban lévő hirdetéssel próbálta megtalálni a tulajdonost, de senki nem jelentkezett. Végül a szelvényen található sorszám alapján megtalálták a tulajdonost, akinek Zoltán személyesen vitte el a pénzt - elképzelhető mennyire örült az illető nyugdíjának.
Mit kell tennünk, ha pénzt találunk valahol? Megtarthatjuk?
A bankjegyek és érmék megtalálásáról a törvény konkrét szabályokat fogalmaz meg, eszerint a talált pénzt kötelesek vagyunk a megtalálástól számított nyolc napon belül leadni a találás helye szerint illetékes jegyzőnek. Ekkor nyilatkozatot kell tennünk arról, hogy a megtalált pénzre vagy tárgyra később igényt tartunk-e, erről pedig igazolást is kell kapnunk. Ez azért fontos, mert a talált pénzt három hónapig kell megőrizni, és
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mi történhet, ha nem adjuk le a talált pénzt?
A törvény nem tesz különbséget a talált pénz értéke között, ezért, ha csak egy ötforintost is találunk az utcán, azt is kötelesek vagyunk leadni. Amennyiben pedig ezt nem tesszük meg a találástól számított nyolc napon belül, akkor szabálysértést vagy bűncselekményt követünk el.
- válaszolta korábban Pénzcentrum megkeresésére az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata.