Pénzcentrum • 2016. június 29. 13:04
Hazánkban folyamatosan növekedik a várható élettartam, emiatt a nyugdíjrendszer finanszírozása egyre többe kerül az államnak, a munkáltatónak és az egyénnek is. A legtöbben arra számítanak, hogy nyugdíjaskori jövedelmük közel felét az állam fogja biztosítani - derül ki a nemzetközi Aegon csoport 2016-os nyugdíjfelkészültségi szubjektív kutatásából.
A magyarok nem érzik magukat felkészülve a nyugdíjukra
A munkavállalók jövőbeli pénzügyi felkészültségének jellemzésére az Aegon kutatásában az ARRI indexet használta. Ez az indexszám azt mutatja meg egy 10-es skálán, hogy mennyire gondolják magukat az emberek felkészültnek a nyugdíjas éveikre. A magyarok közül legtöbben az 5,8-as világátlaghoz képest az 5-ös számot jelölték meg a skálán. Ez pedig azt jelenti, hogy a nyugdíjas évekre való felkészültségünket közepesre értékeltük.
Honnan lesz nyugdíjunk?
A magyarok közül a legtöbben arra számítanak, hogy az nyugdíjaskori jövedelmünk 55 százalékát az állam fogja finanszírozni.
- mondta el a sajtótájékoztatón Horváth Gyula, az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese.
Mi lehet megoldás?
A nyugdíjrendszer fenntarthatóságának kérdésre már évek óta központi téma. A nyomás hatalmas az állami társadalombiztosítási rendszereken, így a kutatásban arra a kérdésre is keresték a választ: vajon mi lenne a megoldás a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának az érdekében.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A grafikonon jól látszik, hogy mindössze a magyarok 3 százaléka gondolja úgy, hogy nem kellene semmit tennie, a társadalombiztosítás finanszírozása a jövőben is teljesen megoldott.
Tényleg emelni kellene a nyugdíjkorhatárt?
Az ideális az lenne, ha a nyugdíjba lépéstől számítva az emberek várható élettartama még 15 év lenne. Magyarországon azonban folyamatosan nő a nyugdíjas korban eltöltött idő, ez az átlag már a férfiaknál is jóval 15 év felett van. Ezért is égető hazánkban a nyugdíjkorhatár emelésének kérdése.
A kutatásban megkérdezetteknek több mint a fele azt mondja, hogy valamilyen módón emelni kellene a nyugdíjkorhatárt. A magyaroknál azonban a nyugdíjkorhatár emelése nem talál ennyire lelkes fogadtatásra. A nyugdíjkorhatár emelése mellett mindössze a magyar válaszadók 32 százaléka szavazott.