Pénzcentrum • 2016. május 17. 05:49
A közel 2 millió magyar nyugdíjasnak több mint a fele 100 ezer forint alatti nyugdíjból él, mégis vannak páran, akiknek 1 millió forint felett visz a postás. Ráadásul a leggazdagabb nyugdíjasok évről évre egyre többet kapnak, míg pár éve csak 870 ezret, idén már 1,6 milliót kap a rekorder.
Évek óta folyamatosan növekszik a kifizetett legnagyobb összegű nyugdíjak értéke. Annak ellenére, hogy az összes magyar nyugdíjasnak csak kevesebb, mint 4 százaléka kap havi 200 ezer forintnál több nyugdíjat.
A növekedés annak is köszönhető, hogy 2012-ben eltörölték a járulékplafont, bár ennek ma még nem igazán érezni a hatását. Vagyis a járulékplafon eltörlése miatt azok, akik sokat keresnek, korábbi limitek helyett, most sokkal a több járulékot tudnak fizetni, ami a nyugdíjmegállapítás alapját képezni. Tehát akinek magas a jövedelme és az után rendesen és sokat adózik, a mai szabályok értelmében magas nyugdíjra számíthat.
KATTINTS! Hol élnek a leggazdagabb magyar nyugdíjasok?
- Magas jövedelem, 1988-tól kezdődően
- Magas szolgálati idő
- A nyugdíjazás elhalasztása
- mondta el korábban a Pénzcentrum megkeresésére az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF).
Meddig nőhetnek a nyugdíjak?
Ha nincsen járulékplafon, akkor a legmagasabb nyugdíj a legmagasabb keresettel arányosan növekedik.
- válaszolta Pénzcentrum megkeresésére Matits Ágnes, nyugdíjszakértő.
Mi ezzel a baj?
A rendszer működése azért is kérdéses, mert igaz, hogy most vannak, akik több nyugdíjjárulékot fizetnek, de hosszútávon a magasabb nyugdíjak kifizetésével az állam kiadásai is nőni fognak. Ez azonban nem jelenthet feltétlen problémát, ha mindig lesznek majd olyanok, akik sokat keresnek.
Persze az is normális, hogy ha valaki sokat fizetett, akkor sokat is kapjon vissza, de ezt nem feltétlenül kellene a társadalombiztosításnak nyújtania. Hiszen
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mi lehet a "megoldás"?
A szakértő szerint szakmailag feltétlenül indokolt lenne a járulékplafon visszaállítása, vagy a nyugdíjak korlátozása. Azzal nincsen probléma, hogy mindenki a keresete után fizeti a járulékot, de esteleg be lehetne vezetni egy olyan szabályt, hogy a nyugdíj ne lehessen nagyobb, mint a mindenkori átlagkereset X -szerese. Azt hogy ez a szám pontosan mennyi, azt nehéz megmondani, hiszen ennek kiszámítása sok munkával járna.
Örülhetnek a nyugdíjasok ennek a kevés pénznek is?
Az öregségi átlagnyugdíj összege jelenleg hazánkban 109 561 forint, ami tizede sincs annak, amit a rekorder kap. Az öregségi teljes nyugdíj legkisebb összege pedig változatlanul havi 28 500 forint. 2015 legvégén 2 017 609 fő volt a nyugdíjasok száma Magyarországon, a részükre kifizetett összegek a következőképpen alakultak:
Ha a nyugdíjakat a keresetekkel hasonlítjuk össze, akkor hazánkban (EU-s viszonylatban nézve) az átlagnyugdíj így is magasnak mondható. De azt is figyelembe kell vennünk, hogy a rendkívül alacsony keresetek miatt még ez az elméletileg magas nyugdíjszint is nagyon alacsonynak számít.