Pénzcentrum • 2015. október 19. 05:46
Kivándorolnak a gyerekek? Angliában, Németországban születik az unoka? Sok család számára lehet fájdalmas az elválás, sok idős ember gondolkozik azon, hogy követi a gyerekeit, unokáit külföldre. A Pénzcentrum mutatja, milyen lehetőségei vannak azoknak a nyugdíjasoknak, akik más EU-s tagállamban szeretnének letelepedni.
Nincsenek könnyű helyzetben azok az idős magyarok, szülők, nagyszülők, akiknek külföldre költözik a gyereke. Márpedig a számok azt mutatják, hogy egyre többen vándorolnak ki - ez pedig azt is jelenti, hogy egyre több nyugdíjas marad itthon egyedül.
Ugyanakkor arról is gyakran hallani, hogy sokan követnék a családjukat külföldre, Angliába, Németországba, Ausztriába: az Európai Unióban számos ellátás megilleti a magyar nyugdíjasokat is, most mutatjuk a legfontosabbakat.
Az alapok
Először is fontos azt tudnunk, hogy a magyar nyugdíjas az EU bármelyik országában élhet, ha:
- van teljes körű egészségbiztosítása az adott országban;
- (valamilyen forrásból) elegendő jövedelemmel rendelkezik ahhoz, hogy ne legyen szüksége jövedelemtámogatásra.
Tehát a gyakorlatban a tagállamok nem fogadhatnak el olyan törvényt, amiben meghúznak egy konkrét határt erre a bevételre. Ugyanakkor mindenkit egyedi alapon bírálnak, és így előfordulhat, hogy túl kevésnek tartják a jövedelmet (nyugdíjat) ahhoz, hogy engedélyezzék a letelepedést. Így tehát az a fontos, hogy legyen egészségbiztosításunk és elegendő nyugdíjunk, ha letelepedésre törekszünk.
A kinntartózkodás első három hónapja során nem kötelezhető arra, hogy a hatóságoknál bejelentkezzen (azaz tartózkodási jogosultságát igazoló okmányt szerezzen be az illetékes hatóságoktól), de természetesen bejelentheti ott-tartózkodását, ha valamilyen okból ezt jónak látja - tájékoztat az EU hivatalos információs honlapja.
Az adott tagállam azonban megkövetelheti, hogy a kinttartózkodás első három hónapjának elteltével a nyugdíjas bejelentkezzen az illetékes hatóságnál (ez gyakran az önkormányzati hivatal vagy a helyi rendőrőrs).
Mi van akkor, ha évekig maradnánk?
Ha 5 éven át megszakítás nélkül és jogszerűen tartózkodik valaki nyugdíjasként valamelyik uniós országban, automatikusan jogot szerez arra, hogy huzamos ideig ott tartózkodjon. Ez azt jelenti, hogy addig maradhat az országban, ameddig csak akar.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Huzamos tartózkodása alatt a fogadó országban ugyanazok a jogok, ellátások és kedvezmények illetik meg, mint az ország állampolgárait.
Fontos kérdés: mi a helyzet a TB-vel és a gyógyszerekkel?
Ha valaki uniós polgárként egy másik EU-országba költözik, ugyanolyan feltételekkel jogosult ott egészségügyi ellátást igénybe venni, mint az adott ország állampolgárai. Az azonban egyedi helyzettől függ, hogy melyik ország egészségbiztosítási rendszere fizeti végül az orvosi kezelését. Rendszerint az új lakóhely szerinti ország fizeti majd a költségeket - de erről mindenképp szükséges előzetesen érdeklődni.
Az egészségügyi és a szociális biztonsági rendszerek különbözőképp működnek az egyes európai országokban. Vannak olyan tagállamok, ahol a beteg fizet közvetlenül a vizsgálatért, illetve a kezelésért.
Figyelni kell azonban arra, hogy ha a Magyarországon felírt gyógyszert egy másik uniós országban szeretné kiváltani, elképzelhető, hogy ott az orvosságot más néven vagy egyáltalán nem forgalmazzák.