Pénzcentrum • 2014. szeptember 13. 07:02
Az elmúlt napokban újra reflektorfénybe kerültek a nyugdíjasok. Több olyan cikk is megjelent, amely szerint egyre kevesebb a a magyar nyugdíjas a szigorodó szabályoknak köszönhetően. De hogyan lehetséges az, hogy miközben az ONYF félmillióval kevesebb nyugellátást folyósított az elmúlt években, a nyugdíjasok száma közben mégis nőtt százezerrel? Hány nyugdíjas is él most az országban, és miért ennyire ellentmondóak a statisztikák? A Pénzcentrum utánajárt.
Újra reflektorfénybe kerültek a magyar nyugdíjasok, miután az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) közzétette az ellátásban részesülők legfrissebb adatait.
Tényleg egyre kevesebb a magyar nyugdíjas?
Az igaz, hogy az ellátások száma összességében folyamatosan csökken, ebből azonban a nyugdíjasok számára vonatkozóan nem lehet ilyen egyszerűen következtetéseket levonni. Ugyanis hosszú évek óta most először tapasztalható csökkenés a szó szoros értelmében vett nyugdíjasok számában (így a korbetöltött rokkantsági nyugdíjakat nem vesszük figyelembe). Tehát a korbetöltött öregségi nyugdíjban részesülők száma csökkent, mégpedig 20 ezerrel a tavalyi év vége óta.
Ennek egyik legvalószínűbb oka, hogy idén januárban megkezdődött a nyugdíjkorhatár fokozatos emelése. Így az eddigi 62 év helyett 62,5 éves kortól lehet nyugdíjba vonulni. Így igaz, hogy
a következő években - amint az az első féléves adatokból sejthető - várhatóan megtörik az elmúlt évek dinamukus emelkedése. Egyrészt a korhatár emelkedése, másrészt a rendszerben bevezetett szigorítások miatt is egyre kevesebben fognak belépni a rendszerbe.
De akkor kik "tűntek el" a rendszerből?
2008 óta összesen 270 ezerrel kevesebb embernek folyósít ellátást az ONYF, míg
Időközben azonban nemcsak a korhatár növekedett, de számos szigorítást is bevezettek a nyugdíjrendszerben. Így a különböző járadékokban és ellátásban részesülők számát durván visszavágták. A házassági pótlékot kapók száma például az ötödére csökkent, az árvaellátások száma pedig 16 ezerrel.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ráadásul 2012-ben nemcsak a rokkantsági nyugdíj szűnt meg, de az ONYF statisztikáit is komolyan átszabták és számos ellátástípust átcsoportosítottak. Így többek között a rokkantsági nyugdíjak és ellátások ma már teljesen máshol vannak feltüntetve, mint három éve, de a korhatár alatti ellátások is máshol kerültek kimutatásra, ami
Ezt lehet látni a fenti infografikán is: amikor is 2011-ről 2012-re közel félmillióan "tűntek el" a nyugellátásban részesülők közül. (Ugyanezen időszak alatt az összes ellátás száma csak 47 ezerrel csökkent.)
Azt se felejtsük el, hogy a kedvezményes nyugdíjazási lehetőségek várható szigorításai miatt az elmúlt években sokan próbálhatták meg az utolsó lehetőségeket kihasználni, és korábban nyugdíjba vonulni.