Lépett a jegybank nyugdíjügyben, csökkenhetnek az árak

Pénzcentrum2014. május 26. 15:04

A Magyar Nemzeti Bank július elsejétől ajánlásban határozza meg a nyugdíjbiztosítások maximális költségeit, ennek köszönhetően csökkenhetnek ezeknek a termékeknek az elvonásai. Az ajánlás szerint biztosítani kell, hogy a megtakarított összeget járadékként vehessük fel, ne csak egy összegben, és biztosítani kell, hogy a megtakarítás időtartamához igazodó befektetéseket lehessen választani.

Júliustól lép életbe a jegybank ajánlása, miszerint a befektetéshez kötött (unit-linked) nyugdíjbiztosítások teljes költség mutatói (TKM) maximális értékben lesznek meghatározva. A 10 éves 4,25, a 15 éves 3,95, míg a 20 éves futamidő esetén 3,5 százaléknál nem lehet magasabb a TKM. Ez azért fontos, mert jelenleg átlagosan 5,21 százalékot tesz ki ez a mutató, míg a másik két nyugdíjcélú termék, az önkéntes nyugdíjpénztár és a nyugdíj-előtakarékossági számla, esetén csupán 1,87, illetve 0,73 százalékot tesznek ki a költségek az MNB számításai szerint.

Mi a Teljes Költség Mutató?
A TKM egységes mutató a befektetési egységekhez kötött, úgynevezett unit-linked típusú élet- és nyugdíjbiztosítások költség szempontú összehasonlítását segíti elő. Ennek segítségével összehasonlíthatóak különböző időtartamra (5, 10,15 és 20 év) kötött szerződések, így megkönnyítve a választást köztük.

A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) jelenleg érvényben lévő ajánlása magasabb szinten van a jegybankinál, viszont a biztosítók egy része ezt sem tartja be, és magasabb költségekkel működik jelenleg. Az MNB szabályozása viszont kötelező érvényű lesz, és megfelelő indoklással is csak 2 százalékponttal lehetnek magasabbak a költségek a szabályozás szerint.

Klikkelj! A luxusnyugdíj létezik! Csak ennyit kell tenned érte

Fontos, hogy ezek a szabályok nem kötelező érvényűek, azonban, ha a biztosítók költségmutatói nem mozdulnak el az irányként megadott számok irányába, akkor a jegybank kezdeményezni fogja ezeknek a számoknak jogszabályi környezetbe helyezését, vagyis kötelező érvényűvé válhatnak.

A másik lényeges pont az ajánlásban, hogy a biztosítóknak elérhetővé kell tenni a járadékszolgáltatást az ügyfelek részére, tehát az ne csak egyben lehessen felvenni a megtakarított pénzt, hanem éves vagy havi járadékként is. A jegybank azt is elvárja, hogy a mögöttes befektetésekkel lefedjék az ügyfelek igényeit, azaz hosszú távon is kifizetődő legyen a megtakarítás az ügyfeleknek.

Az alábbi táblázatból látható, hogy több szolgáltató igen magas költségek mellett nyújtotta ezt a típusú szolgáltatást eddig, ezért a költségek csökkenése várható. A táblázatban mind a három időtávon kiemeltük a legolcsóbb és a legdrágább ajánlatot, azonban nem csak a költség alapján érdemes választani, hanemtöbb összetevőt is figyelembe kell venni ilyen szerződés kötésekor.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 


Kattints! Kaphatsz sokkal több nyugdíjat is: 30-40 milliód lehet

Most a nyugdíjbiztosítások teljes költségmutatóiban elég nagy eltéréseket tapasztalhatunk Az ajánlások egyik célja, hogy ezek a különbségek csökkenjenek, és minden biztosítónál (aki ilyen terméket kínál) hasonló költségek mellett köthessünk unit-linked típusú nyugdíjbiztosítást.

A július 1-jétől hatályos ajánlás alapelvei:

  • A nyugdíjbiztosítások legyenek egyszerűek, átláthatóak, különösen a konstrukció és a költségek tekintetében.
  • Az ügyfél az igényeihez ténylegesen igazodó szerződést köthessen.
  • A termékfejlesztés során figyelembe vegyék az ügyfelek érdekeit: értékállóak legyenek és ügyfélelőnyt biztosítsanak.
  • A szerződési cél meghiúsulásának elsősorban adójogi jogkövetkezményei legyenek, a biztosító abban ne váljon érdekeltté.
  • A biztosítók ösztönzési rendszere segítse elő a szerződés hosszú távú fennmaradását és céljának megvalósulását.
  • Minél alaposabb, szakszerűbb és az értékesített termékek sajátosságához illeszkedő legyen a tanácsadás.
  • Az adózási ösztönző ténylegesen az ügyfél nyugdíjcélú megtakarítását gyarapítsa.

 

Címkék:
nyugdij, nyugdíjbiztosítás, tkm, önkéntes nyugdíjpénztár összehasonlítás,