Kiderült! Így változik a Bónusz Magyar Állampapír kamata, siessen, aki nem akar pórul járni

Kiderült! Így változik a Bónusz Magyar Állampapír kamata, siessen, aki nem akar pórul járni

24.hu2025. április 1. 17:15

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) április 7-től új Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) sorozatokat vezet be, amelyek az eddigieknél alacsonyabb kamatprémiumot kínálnak a befektetőknek - írta a 24.hu.

Az ÁKK bejelentése szerint április 7-i értéknappal megszűnik a jelenlegi két BMÁP-sorozat (2028/R és 2030/N) értékesítése, helyettük két új sorozat (2028/R1 és 2030/N1) kerül forgalomba. A döntés illeszkedik a lakossági állampapírok kamatcsökkentési trendjébe, amely már egy hónapja elkezdődött.

A jelenlegi, 1,25 százalékos kamatprémiumú sorozatok április 7-én, péntek délután 13:59-ig még megvásárolhatók. Az új sorozatok kamatszámítási módszere változatlan marad: a kamatbázist a megelőző négy, 3 hónapos futamidejű diszkontkincstárjegy-aukciók elfogadott mennyiségekkel súlyozott átlaghozama adja, ehhez adódik hozzá a kamatprémium.

Az új sorozatoknál a kamatprémium 1 százalékra csökken, azonban az ötéves BMÁP esetében az utolsó két évben további 1 százalék hűségprémium jár, így a teljes kamatprémium a futamidő végén eléri a 2 százalékot. Az új papírok induló kamatozása 7,32 százalék lesz, ami paradox módon magasabb, mint a jelenleg kapható BMÁP-sorozatok 7,25 százalékos indulókamata, köszönhetően a diszkontkincstárjegy-hozamok jelentős emelkedésének.

A kamatcsökkentés összhangban van Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyilatkozatával, aki szerint a lakossági állampapírok 50-70 bázispontos kamatfelára túlzottan magas. A miniszter úgy véli, hogy az állampapírok egy részét át lehet terelni az intézményi befektetőkhöz, növelve ezzel az intézményi állampapírok szerepét az adósságfinanszírozásban.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Nagy Márton további kamatcsökkentéseket helyezett kilátásba a lakossági állampapíroknál, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a lakossági befektetők továbbra is kapnak majd valamennyi kamatprémiumot az intézményi papírokhoz képest.

Címkék:
állampapír, ákk, államadósságkezelő, bónusz magyar állampapír, bmáp, állampapír hozamok,