Pénzcentrum • 2025. március 24. 19:21
Az év első negyedévében jelentős átrendeződés történt a lakossági állampapírok piacán: bár a magyarok állampapír-állománya 190 milliárd forinttal nőtt március közepére, a Prémium Magyar Állampapírokból (PMÁP) jelentős tőke áramlott ki, amit főként a Fix és Bónusz Magyar Állampapírok szívtak fel- jelentette a Portfolio.
A lakossági állampapírok összállománya március közepén elérte a 11.454 milliárd forintot, ami december végéhez képest 190 milliárd forintos növekedést jelent. Ez az emelkedés különösen figyelemreméltó annak fényében, hogy több PMÁP-sorozat kamatozása is csökkent az időszakban.
A januári-februári időszakban a prémium állampapírok mintegy 670 milliárd forint kamatot fizettek ki. Az adatok azt mutatják, hogy ennek jelentős része, körülbelül 480 milliárd forint nem került vissza a lakossági állampapírokba, bár egy része megjelenhetett az intézményi papírokban.
A már kamatfizetésen átesett, de le nem járt PMÁP-sorozatokból összesen 916 milliárd forintnyi tőke távozott. A legnagyobb kivonás a 2033-ban lejáró papírból történt, ahonnan közel 370 milliárd forint áramlott ki, ami a sorozat tavalyi év végi állományának mintegy felét jelenti.
A Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) és a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) bizonyultak a legnépszerűbb alternatíváknak. A FixMÁP állománya 860 milliárd forinttal nőtt, elérve az 1878 milliárdot, míg a BMÁP 368 milliárdos bővülést mutatott, 1577 milliárd forintra emelkedve.
JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter közlése szerint a PMÁP-ok esetében 35 százalékos a visszaváltási arány, és a kamatok kétharmada visszaáramlik a lakossági állampapírokba. A fennmaradó egyharmad főként a lakáspiacon és a fogyasztásban jelenik meg. Az elemzés szerint összességében mintegy 530 milliárd forintnyi PMÁP-ból származó tőke és kamat nem a lakossági állampapírpiacon talált új befektetési lehetőséget az év első két és fél hónapjában.