Pénzcentrum • 2025. január 24. 16:33
Az Amundi, a legnagyobb európai vagyonkezelő megosztotta a felelős befektetéssel kapcsolatos nézeteit, köztük a fenntartható finanszírozás jövőjét alakító legfontosabb 2025-ös trendeket: a felelős befektetés általánossá válását, az energiaátmenet felgyorsulását, a valós hatású pénzügyi termékek iránti kereslet növekedését, valamint a szabályozás nemzetközi összehangolásának szükségességét - közölte az Amundi.
A kilátásokkal kapcsolatban Elodie Laugel, az Amundi felelős befektetési igazgatója a következőket mondta:
A következő évek kritikusak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való fenntartható és inkluzív átállás szempontjából. A tiszta energia technológiákba történő beruházások jócskán meghaladják a fosszilis technológiába történő ráfordításokat - minden egyes dollárral szemben, amely ma a fosszilis tüzelőanyagokba megy, majdnem két dollárt fektetnek be tiszta energiába, és ez várhatóan így is marad.
A tiszta technológiák fejlesztése ma már a versenyképesség és a szuverenitás kérdése, ami határozott és összehangolt fellépést igényel valamennyi érdekelt fél részéről, hogy elkerüljük a sikertelen energiaátmenet magas költségeit. A jelenlegi változó környezetben a felelős befektetések piaca stabilizálódott 2024-re, ami érettségről tanúskodik, fokozott szabályozási szigor mellett. 2025-ben a valós hatások által vezérelt stratégiákat kell előtérbe helyezni ahhoz, hogy a befektetők számára is elérhetővé tegyük az átmenetben rejlő lehetőségeket.
Kiemelt fontosságú területek 2025-ben
- A lendület a tiszta energiába történő befektetések felé tolódik: a tiszta energia 2023-ban 320 milliárd dollárral növelte a világgazdaságot, ami csaknem kétszerese a fosszilis energiába történő befektetéseknek. Arra számítunk, hogy ez az olló a versenyképességben mutatkozó különbség miatt tovább nyílik.
- Az energia-átmenetre ható geopolitikai változások: a szakpolitikai programok továbbra is ösztönözni fogják a tiszta technológiákba történő beruházásokat, de a fejlett gazdaságokban le kell küzdeni a tiszta energia fejlesztése előtt álló akadályokat, és meg kell nyitni az utat a feltörekvő és fejlődő országokban a beruházások növekedése előtt.
- A fizikai kockázatok kézzelfoghatóvá válnak: az éghajlatváltozás hatásai tovább fokozódnak, hatással lesznek a vállalatok értékláncára, és nem marad más lehetőség, mint a cselekvés. A környezeti és társadalmi válságok – éghajlat, biodiverzitás, egészség, élelmiszer- és vízellátás – együttes hatása számos üzleti modellt veszélyeztet.
- Tartós érdeklődés a felelős befektetések iránt: a politikai kihívások ellenére az igény továbbra is erős lesz, a befektetők 54 százaléka jelezte, hogy valószínűleg növelni fogja portfóliójában a felelős befektetések arányát.
- Minden szem az "eredményorientált" termékeket figyeli: a kézzelfogható, pozitív környezeti és társadalmi hatások iránti igény idén is táplálni fogja az innovatív pénzügyi megoldások iránti keresletet, beleértve a zöld kötvényeket, a természet-adósság swapokat és a pozitív hatást gyakorló befektetéseket.
- Bővül a fenntarthatósági eszköztár: a biológiai sokféleségre, a társadalmi tényezőkre és a valós világ mutatóira összpontosító új mérőszámok várhatóan javítják a fenntarthatósági keretrendszereket és a kockázatkezelési értékeléseket, beleértve az éghajlati stresszteszteket is.
- Ügyfélközpontú megközelítésre van szükség: a befektetők heterogenitásának és szerteágazó igényeinek hatékonyabb figyelembevétele, valamint a pénzügyi termékek hozzáférhetőségének javítása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a befektetők kifejezhessék fenntarthatósági preferenciáikat.
- A szabályozási keretek ésszerűsítése: az összetett szabályozás ésszerűsítése alapvető fontosságú a fenntartható finanszírozás megértésének és hozzáférhetőségének javításához, ami végső soron elősegíti a felelős befektetési termékekhez való jobb hozzáférést.
- A szabályozási eltérések kezelése: a szabályozás széttagoltságának fokozódása mellett várhatóan nagyobb hangsúlyt kap a nemzetközi harmonizálás, egységesítés és együttműködés igénye annak érdekében, hogy a vállalatok és a pénzügyi intézmények számára megkönnyítsék a megfelelés folyamatát.
- zárta felsorolását az Amundi.