Pénzcentrum • 2025. január 16. 12:04
Az MNB 21 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki egy magánszeméllyel szemben és feljelentést tesz a bennfentes kereskedelmet, illetve a bennfentes információk jogosulatlan közzétételét tiltó jogszabályok megsértése miatt. A magánszemély bennfentes információt szerzett és adott tovább az OPUS GLOBAL Nyrt. részvényvisszavásárlási bejelentése előtt, s ennek felhasználásával adott tőzsdei megbízásokat.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) piacfelügyeleti eljárása során vizsgálta, hogy egy magánszemély által adott tőzsdei megbízások kapcsán sérültek-e a piaci visszaélésekről szóló európai uniós rendelet (MAR) bennfentes kereskedelem tilalmáról szóló rendelkezései. Az eljárás az OPUS GLOBAL Nyrt. (OPUS) 2023. júliusi részvényvisszavásárlási bejelentését közvetlenül megelőző időszakra vonatkozott. Mint emlékezetes, az MNB korábban a tőzsdei kibocsátót is elmarasztalta, mivel az az erre vonatkozó bennfentes információt jogszabálysértő módon nem megfelelően, azaz nem a keletkezését követő lehető leghamarabb tette közzé.
Az MNB mostani vizsgálata során megállapította, hogy a magánszemély az OPUS közzététele előtt tudomást szerzett a bennfentes információról, s ennek birtokában adott tőzsdei megbízásokat, ami tiltott bennfentes kereskedelemnek minősült. Az MNB az eljárás során megállapította azt is, hogy az OPUS részvényekkel kapcsolatos megbízások egy részét a magánszemély nem saját javára, hanem harmadik személyek részére és azok finanszírozását igénybe véve hajtotta végre. A bennfentes kereskedelem megvalósítása szempontjából ugyanakkor nincs jelentősége, hogy az elkövető a maga vagy más javára, saját vagy más személy anyagi forrásai segítségével kötött-e tőkepiaci ügyleteket.
A pénzügyi felügyelet emellett azt is feltárta, hogy a magánszemély bizonyítható módon több más személy számára is jogosulatlanul továbbadta a bennfentes információt.
Mindezek nyomán az MNB határozatában megtiltotta a magánszemélynek a bennfentes kereskedelmet tiltó rendelkezések ismételt megsértését és 11 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki rá a bennfentes információk birtokában végzett kereskedés, illetve további 10 millió forint büntetést a bennfentes információk jogosulatlan közzététele miatt.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A bírságösszeg meghatározásánál az MNB figyelembe vette, hogy az ügyfél tevékenysége alkalmas volt a pénzügyi rendszerbe vetett befektetői közbizalom veszélyeztetésére és a tőkepiac átláthatóságának a megsértésére. Súlyosító körülménynek számított, hogy a magánszemély tőkepiaci gyakorlattal rendelkezett, a bennfentes információt több személynek adta tovább, illetve az is, hogy az OPUS részvényekkel a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) Prémium kategóriájában kereskednek és azok szerepelnek a BUX és BUMIX indexkosarakban is.
Bennfentes kereskedelem és bennfentes információ jogosulatlan közzététele gyanúja miatt a történtek nyomán a felügyelet feljelentést is tesz az illetékes hatóságnál. Az MNB a mostani mellett több egyéb, a bennfentes kereskedelem gyanúját felvető befektetői magatartást is azonosított az OPUS érintett közzétételét megelőzően. Ezek kapcsán jelenleg is további piacfelügyeleti eljárásokat folytat.