Pénzcentrum • 2024. december 23. 16:44
A napelemes piac Magyarországon jelentős visszaesést mutatott az elmúlt évben, azonban a szakértők szerint új lendületet kaphat a közeljövőben. A Solar City, egy hazai napelemes vállalat, a kihívásokra válaszul diverzifikálja tevékenységét és új piacok felé nyit. A cég tulajdonosa, Székely András optimista a jövőt illetően, de hiányolja a hazai szektor K+F tevékenységét - tudósított a Portfolio.
Az Európai Unió 19 országában támogatják valamilyen formában a megújuló napenergia rendszerek lakossági telepítését. A támogatási formák két fő típusra oszthatók: közvetlen állami támogatás és betáplálási tarifa. Magyarországon az uniós átlaghoz képest magas, 7500 euró körüli közvetlen támogatás érhető el, míg a betáplálási tarifa jelenleg 5 forint körüli átvételi árat jelent.
A fejlettebb országokban, ahol már elterjedtebbek a napelemes rendszerek, a betáplálási tarifa a jellemző támogatási forma. Luxemburgban például 15,5 eurócentet (60 forint) fizetnek kilowattóránként, míg Németországban ez az érték 7 cent (28 forint) körül mozog.
Székely András szerint a következő nagy kihívás az energiatárolás megoldása lesz. "Azt gondolom, hogy a leginkább, rendszerszinten is nagy potenciált jelentő változás a társasházak energiaközösségekké történő alakulásában van," - nyilatkozta a szakember.
A Solar City tulajdonosa elmondta, hogy bár 2023-ban jelentősen visszaesett az iparág, mára lassan helyreállt a piac. A cég az elmúlt időszakban számos stratégiai fejlesztést hajtott végre, bővítette szolgáltatás- és termékportfólióját, valamint saját forrásból agráriumot célzó energetikai K+F projektekbe kezdett.
A vállalat együttműködési megállapodást kötött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel, hogy saját agro-PV rendszert fejlesszen. Az első prototípust már is mutatták egy szakmai kiállításon.
Székely András kiemelte, hogy jelenleg több támogatási program is elérhető mind a vállalati, mind a lakossági szektorban. A Napenergia Plusz Program keretében például 66% vissza nem térítendő támogatással valósítható meg energiatárolós napelem rendszer.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el, havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A cég a jövőben nemzetközi terjeszkedést is tervez. "Első körben Romániában és Ausztriában látunk nagy lehetőséget" - mondta Székely. Romániában most indul el az a fejlődés, ami Magyarországon 8-10 éve kezdődött, míg Ausztriában egyenletes a napelemes piac növekedése.
A szakember szerint a hazai piacon még mindig élnek tévhitek a napelemes rendszerekkel kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy egyes rendszerek akár 50-60 évig is üzemelhetnek, és a prémium napelemekre akár 30 év gyártói garancia is vonatkozhat.
Székely András szerint az energiatudatosság növelése érdekében fontos lenne minél több energiatárolós rendszer telepítése a háztartásokban, valamint olyan termékek használata, amelyek közvetlenül tudják hasznosítani a napenergiát.