Pénzcentrum • 2024. november 15. 19:28
Októberben 1,9%-kal növekedett a befektetési alapokban kezelt vagyon. Ami a tőzsdéket illeti, a fejlett piacokon kisebb, a fejlődő tőzsdéken jelentősebb csökkenést láthattunk. Ehhez mérve a hazai tőzsde negatív nullás teljesítménye jónak is értékelhető. A devizapiacon a forint viszont nem teljesített jól. Főleg a dollárhoz képest jelentős az árfolyamvesztés az előző hónaphoz viszonyítva.
A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője plusz 196 milliárd forintot mutat. A kép vegyes, hiszen számos kategóriánál láthatunk kisebb-nagyobb kiáramlást, de a tőkebeáramlások abszolút értékben meghaladják a kiáramlásokat. A tőkevonzás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 325 milliárd forinttal növekedett az év tizedik hónapjában. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 17.214 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
Néhány fontosabb tőkepiaci index teljesítménye:
- RMAX 0,46 %
- MAX - 2,85 %
- BUX - 0,05 %
- MSCI DM (USD) - 2,04 %
- MSCI EM (USD) - 4,38 %
Az euró/forint, illetve a dollár/forint árfolyam változása:
- EUR/HUF 2,80 %
- USD/HUF 5,03 %
A pénzpiaci alapoktól 5 milliárd forintnyi tőke távozott, amely csaknem a vagyon egy százaléka. A hozamok ezt a kiáramlást majdnem teljes egészében ledolgozták, így összességében csak 0,1 %-kal csökkent a kategória vagyona a hónapban.
A kötvényalapoknál pozitív a kép. Összesen 56 milliárd forint áramlott be a kategóriához. A rövid futamidejű kötvények esetében ennek nagysága 18,7 milliárd forint. A hosszú futamidejű kötvényalapok esetében a tőkebeáramlás 31 milliárd forint volt a hónap folyamán, míg a szabad futamidejű kötvényalapokhoz 6,3 milliárd érkezett. A hozamok is pozitívan alakultak, így a nettó eszközérték 1,6%-kal növekedett. Ahogy azt vártuk is, a kategória vagyona ezzel átlépte a 6 ezer milliárdos határt.
A vegyes alapokhoz 64,8 milliárdnyi tőke áramlott, amely a második legmagasabb érték a hónapban. Ha az alkategóriákra ránézünk, akkor jól láthatjuk, hogy az óvatos alapok esetében volt 19,1 milliárdnyi tőkebeáramlás; míg a kiegyensúlyozott alapokhoz 37,9 milliárd érkezett. A dinamikus alapok 7,8 milliárdnyi tőkét vonzottak. A kategória vagyonát tovább növelték a hozamok, így összeségében 3,2%-os a vagyonnövekedés a hónapban.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A részvényalapokhoz 5,3 milliárd forint érkezett, ráadásul a negatív hangulatban is sikerült a részvénylapoknak a pozitív tartományba kapaszkodni, így kategória vagyona az elmúlt hónapban 1,4%-kal növekedett. A tőkevédett alapokhoz 10,4 milliárdnyi tőke érkezett a hónap során. A hozamok is hozzá tudtak tenni a gyarapodáshoz, így a kategória vagyona 2,8%-kal növekedett a hónap folyamán.
Az abszolút hozamú alapok esetében 69,9 milliárd áll az értékesítési soron, amely a legnagyobb érték a kategóriák között. A hozamok is hozzá tudtak tenni a növekedéshez, így 4,6%-os növekedés jelentkezett a kategória vagyonában a hónap során. Érdekességként megemlíthető, hogy ez a növekedés pontosan megegyezik az előző hónap teljesítményével.
A származtatott alapoktól 3,9 milliárdnyi tőke távozott, amely teljes egészében két lejáró alap számlájára írható. A hozamok érdemben nem tudták a vagyonváltozást befolyásolni, így 30,9%-kal csökkent a kategória vagyona a hónapban. Mindez azt jelenti, hogy tovább marginalizálódott a kategória. Az ingatlanalapok esetében 23,5 milliárdnyi tőkekiáramlást láthattunk a hónap során. Végül a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 0,3%-kal csökkent.
Az árupiaci alapok esetében 7,1 milliárdnyi tőke érkezését láthatjuk. A hozamok is tudták növelni a nettó eszközértéket. A vagyonváltozás mindennek köszönhetően plusz 10,2% lett a hónapban. Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban 15,2 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok ezúttal nem segítették a növekedést, így összeségében a vagyon csak 0,9%-kal növekedett a hónap során