Ezt rengeteg magyar szülő elrontja: így nevelik félre a gyerekeiket már egyészen kicsi koruktól

Pénzcentrum2024. november 11. 16:31

A gyermekek pénzügyi tudatosságra nevelését nem lehet elég korán elkezdeni, érdemes már óvodás korban beszélgetni a pénz értékéről, a kiadások-bevételek kezeléséről, a takarékosságról. Ebben segíthet, ha már kiskorában a gyermek rendelkezésére áll egy bankszámla, amely kapcsán párbeszédet kezdhetünk a pénz megfelelő kezeléséről, sőt a banki fogalmakról is.

Egy friss felmérés szerint a szülők 71%-a nagyon fontosnak tartja a fiatalok pénzügyi edukációját. 91%-uk úgy gondolja, hogy ez a saját maguk vagy a nagyszülők feladata, ugyanakkor csak 19%-uk érzi azt, hogy ehhez kellő tudással rendelkezik. A szülők tehát érzékelik a felelőséget, szeretnék is segíteni a gyermeküket abban, hogy minél korábban tudásra tegyen szert a pénzügyek terén – ugyanakkor sok esetben bizonytalanok, hogy kezdjenek hozzá.

 Már gyermekkorban fontos elsajátítani a pénzzel való gazdálkodás alapjait. (...) Kifejezetten a felnövekvő generációk igényei szerint alakítottuk ki az OTP Junior számlacsomagot, amelyet egy új fejlesztésnek köszönhetően most gyorsan és egyszerűen megnyithatnak a szülők 14 év alatti gyermekeik számára. Ez kitűnő lehetőséget teremt arra, hogy a gyermekek átlássák és irányítani kezdjék pénzügyeiket

 – mondta Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője.  

Az említett felmérésből az is kiderült, hogy a 15 év alattiaknak csupán 20%-a rendelkezik bankszámlával, és a kisiskolások (8-15 évesek) 90%-a készpénzben tartja otthon a megtakarítását, ami elsősorban a zsebpénzből vagy rokoni ajándékokból tevődik össze. A pénzügyi nevelés megkezdésében vagy elmélyítésében azonban sokat segíthet, ha a gyermek egy átlátható, elkülönített módon gyűjtheti a pénzét.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

3+1 érv, hogy miért érdemes számlát nyitni a gyermeknek már 14 éves kora előtt: 

  1. Pénzügyi tudatosság fejlesztése: A bankszámla segít a gyermeknek megtanulni, hogyan kezelje a pénzt. Kiskorától fokozatosan ismerkedhet a pénz világával, az alapvető pénzügyi műveletekkel és banki fogalmakkal – így amikor lehetősége lesz egyre önállóban kezelni a pénzügyeit, tudatosabb döntéseket hoz majd. Érdemes időről-időre leülni a gyermekkel és átbeszélni a költéseit, a számlán levő összeg adta lehetőségeit. 
  2. Felelősségtudat kialakítása: A gyermek felelősnek érzi magát a pénzéért, és megtanulja, hogyan tervezzen hosszú távra, hogyan priorizáljon pénzügyi döntései során. A saját számla segít, hogy megtakarításra, egy vágyott cél elérésére ösztönözzön. Ha a szülei már kiskorában számlát nyitnak számára, érzékeli, hogy bíznak benne és már elég érettnek, önállónak tartják ahhoz, hogy „saját” pénzügyei legyenek. 
  3. Biztonságos pénzkezelés: A gyermek korszerű, digitális formában bankszámlán tárolhatja a pénzét, amivel elkerülheti azt, hogy elhagyja zsebpénzét. Ha a számlához bankkártya is társul, akkor, ha elveszti, szülei azt nyomban letilthatják – a pénze tehát nem vész el. Emellett sok iskolában már POS-terminálnál lehet fizetni a büfében, így a gyermek már itt gyakorolhatja a digitális fizetés előnyeit. 

+ 1. Könnyebb pénzmozgás a családban: A szülők egyszerűbben átutalhatják a zsebpénzt vagy más támogatást, illetve nyomon követhetik a költéseket. 

Címkék:
bankszámla, megtakarítás, otp, gyermek, pénzügyek, pénzügyi kultúra, pénzügyi nevelés, pénzügyi tudatosság, szülők,