Újabb őrült TikTok hirdetés: fizetsz 50 ezer forintot, küldök 500 ezer forintnyi tökéletes, hamis tízezrest

Pénzcentrum2024. július 23. 21:11

Az elmúlt hetekben egy új, kreatív átverés kezdett el terjedni egy magyar nyelvű TikTok-oldalon és azonos nevű Telegram-csatornán. A Nebula nevű profil azt ígéri, hogy ha valaki 50 ezer forintot utal neki, cserébe 500 ezer forint értékű hamis pénzt postáz, amely annyira hasonlít a valódira, hogy mindenhol elfogadják, még a bankokban is - írja a Telex.

A jelenségre először egy olvasó hívta fel a figyelmet, akinek a TikTok hirdetésben ajánlotta fel a hamis pénzen keresztüli meggazdagodás lehetőségét. A hirdetésben egy csomagautomata látható számos megcímzett csomaggal és az alábbi felirattal: „Betelítettük a kis csomagfiókokat, így maradt a nagy." Az érintett Nebulahuf elnevezésű oldal azóta törölte magát, és nem összekeverendő a ma is aktív nebula._._ nevű gémerrel.

A TikTok-hirdetés egy 4 500 fős Telegram-csatornára irányította az érdeklődőket. Itt Nebula posztjai láthatók készpénzről, csomagautomatákról és elégedett ügyfelek visszajelzéseiről. A profil azt állítja: tökéletesen tud tízezrest hamisítani, amely nemcsak kinézetre ugyanolyan, mint a hivatalos pénz, de az UV-s pénzvizsgálókon is átmegy. Ezt saját videókkal bizonyítja Nebula, valamint állítólagos ügyfelei visszajelzéseivel is.

Nebula két fizetési módot fogad el: kriptovalutában (például Revoluton, Coinbase-en vagy Binance-en) vagy PayPalon keresztül. Az érdeklődőknek először képernyőfotót kell küldeniük arról, hogy van elegendő fedezet a számlájukon. Ezután kapják meg az adatokat az átutaláshoz. Amint megkapja az átutalást, Nebula állítólag feladja a tízezresekkel teli csomagot valamelyik csomagküldőnél.

A kiposztolt képernyőképek szerint ilyen reakciók érkeznek Nebula ügyfeleitől:

  • „Nagyon jó a minőség! Szeretnék még rendelni...”
  • „Átvettem még reggel a csomagot...”
  • „Az komoly quality...”
  • „Bajnok. Izgalom volt rendesen...”
  • „Átvettem... nagyon durva...”
  • „Na veled most aztán megütöttem az 5-ös lottót...”

A Telegram-csatornán számos hasonló beszélgetésről szóló képernyőkép található. Első ránézésre úgy tűnhet, hogy működik ez az üzletmodell és bárki megtízszerezheti befektetését minimális energiával.

Azonban második ránézésre ez egy jól kitalált átverésnek látszik. Pénzt hamisítani rendkívül nehéz feladat. Otthoni próbálkozások általában gyenge másolatokat eredményeznek, amelyeket könnyen felismerhetünk szabad szemmel is. A Magyar Nemzeti Bank tájékoztatása szerint: „Bár a technológia fejlődésével egyre jobb minőségű hamisítványokkal találkozhatunk..., tapintással és szemrevételezéssel könnyen ellenőrizhetjük...” Ennek alapján nehéz elképzelni, hogy Nebula olyan tízezreseket tudna nyomtatni, amelyek minden vizsgálaton átmennek.

Továbbá feltűnő mennyiségeket állít elő: míg Magyarországon lebukott pénzhamisítók néhány tucat vagy száz papírpénzt tudtak kinyomtatni, addig Nebula ötvenesével vagy százasával postázza őket. Ha valóban ilyen tökéletes hamis pénzeket gyártana Nebula, miért lenne szüksége arra, hogy bonyolult módon postázza őket? Ha ezek tényleg olyan tökéletesek lennének, akkor akár maga is berakhatná őket bankba.

Ezen túlmenően több jel is arra utalhat, hogy Nebula nem valódi pénzhamisító. Például következetesen „kormány által előállított” pénzként hivatkozik rájuk videóiban – holott ezt Magyar Nemzeti Bank nyomtatja –, ami egy igazi pénzhamisító számára alapvető információ lenne.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Szintén feltűnő lehet a Telegram-csatorna tartalma: sok kép és videó ismétlődik benne. Az elégedett ügyfelek üzenetei pedig hasonló stílusúak és hosszúságúak – mintha mindannyian ugyanannak a társaságnak lennének tagjai vagy ugyanaz az ember írná őket.

Végül érdemes elgondolkodni azon: ha valaki tényleg tökéletes hamis tízezreseket tudna gyártani és beváltani bankokban is – reklámozná-e ezt TikTokon és intézne-e üzletet bárki számára hozzáférhető Telegram-csatornán?

Az ügyben keresték meg rendőrséget és Magyar Nemzeti Bankot (MNB). Az MNB továbbirányított rendőrséghez; onnan pedig annyi választ kaptak: nem folytatnak büntetőeljárást kérdezett profil vonatkozásában.

Mi alapján választanak a fiatalok az elérhető diákszámla-konstrukciók közül?

Sokan az egyetemi tanulmányaik megkezdésével párhuzamosan nyitják meg első lakossági folyószámlájukat, ezért a pénzintézetek rendkívül kedvező ajánlatokat kínálnak az új ügyfeleknek. Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy milyen szempontok alapján választanak a családok és a fiatalok az elérhető diákszámla-konstrukciók közül.

Create your own user feedback survey

Címkék:
vásárlás, csalás, készpénz, megtakarítás,