Litván sztárbank tarolja le Magyarországot: retteghet az OTP, MBH, K&H?

Meszlényi Tamás2024. április 24. 05:44

Legutóbb március elején ment neki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Revolutnak, jóllehet a jegybank már régóta és rendszeresen kommunikálja a litván bankkal kapcsolatos aggályait. Úgy tűnik viszont, hogy nem sok sikerrel – minden jel szerint a külföldi bank a menetrendszerűen érkező jegybanki közlemények ellenére is töretlen népszerűségnek örvend a magyarok körében. De mégis minek köszönheti a bank ezt a népszerűséget? Igaz vajon az a jegybanki kritika, hogy az ügyfelek pénze veszélyben van a litván banknál? Az alábbiakban ennek jártunk utána.

Idén február végén jelentette be a Revolut Bank, hogy díjcsomagtól függően eltérő kamatozású forintbetétet kínál a magyarországi ügyfelek számára. A litván székhelyű bank tehát ténylegesen is aktív betétgyűjtésbe kezdett Magyarországon, ami nem is kerülte el az MNB figyelmét – a jegybank március elején ki is adott egy közleményt, amelyben ismét kifejtette a Revoluttal kapcsolatos aggályait.

Az MNB által megfogalmazott problémák változatlanok – a jegybank újra és újra felhívja az ügyfelek figyelmét arra, hogy a litvániai székhelyű bank határon átnyúló szolgáltatóként működik Magyarországon, ugyanakkor továbbra sem kér magyarországi leánybanki engedélyt, így a hazai betétbiztosítási rendszerhez sem csatlakozik. Mindebből az következik, hogy a Revolut esetében a litván jegybank felügyeli a fogyasztóvédelmi előírások betartását, míg a bank üzleti megbízhatóságát az Európai Központi Bank ellenőrzi.

Utóbbinak egy esetleges baj - legrosszabb esetben egy bankcsőd - bekövetkeztekor lenne jelentősége, ugyanis abban az esetben a litvániai betétbiztosítási rendszernek kellene helyt állnia a magyar ügyfelek pénzéért. De mennyi ügyfélről is van szó, illetve mekkora kockázatot jelent mindez számukra?

Magyar ügyfelek

Megkerestük a Revolutot azzal kapcsolatban, hogy jelenleg hány aktív magyar ügyféllel rendelkeznek. A bank elárulta, hogy a hazai ügyfélszám tavaly lépte át az 1 milliót, céljuk pedig az, hogy még idén elérjék a 1,5 milliót is:

 Tavaly októberben jelentettük be, hogy a Revolut-felhasználók magyarországi közössége átlépte az 1 milliós mérföldkövet. Azóta is rohamosan fejlődünk, így reméljük, még az idei év vége előtt elérjük a 1,5 milliós mérföldkövet

– árulta el kérdésünkre Stefan Bogucki, a Revolut lengyelországi és közép-kelet-európai senior kommunikációs vezetője.

Az ügyfelek aktivitásával kapcsolatban elárulta, hogy többségük aktívan használja az alkalmazást, jóllehet olyan ügyfelek is vannak, akik szezonális jelleggel, például a nyári külföldi utazásaik során használják azt.

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy mennyien vannak azok az ügyfelek, akik nem csak afféle „kiegészítésként”, bizonyos esetekben és bizonyos célokra használják a Revolutot, hanem elsődleges bankjukként, tehát a jövedelmük is oda érkezik. Bár a bank pontos számokat nem árult el ezzel kapcsolatban, az ugyanakkor válaszukból kiderült, hogy jól körülhatárolható csoportjai vannak az ügyfeleknek, akiknek jelenleg csak egy kisebbik része használja elsődleges bankként a Revolutot:

Magyarországon vannak olyan ügyfelek, akik csak meghatározott célokra használják a Revolutot, úgy mint külföldi utazáskor a nyári szabadság alatt, a gyerekek pénzügyi nevelésére a Revolut <18 applikációval, biztonságos online vásárlás lebonyolítására az eldobható virtuális kártyákkal, vagy pedig részvényekbe, ETF-ekbe és kriptovalutákba való befektetésre. Ezekre az ügyfelekre az a jellemző, hogy csak az adott pillanatban szükséges összeggel töltik fel a számlájukat

– válaszolta Stefan Bogucki.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

„Van egy hagyományos bankszámlájuk a fizetésüknek, és egy revolutos annak elköltésére” – mondta Stefan Bogucki. Végezetül van egy harmadik csoport is:

Végül vannak azok az ügyfelek, akik a Revolut-számlájukra kapják a fizetésüket. Ez egy kisebb, ám növekvő csoportja az ügyfeleinknek.

A revolutos ügyfelek is biztosítva vannak

A fenti válaszokból láthattuk, hogy a februártól elérhető megtakarítási számlákon kívül egyéb eszközökbe – pl. ETF-ekbe, kriptovalutákba, részvényekbe – is fektethetünk a Revolut applikációján keresztül. Bár a Revolut nem árult el pontos számokat arra vonatkozólag, hogy átlagosan mekkora összegű megtakarításokkal rendelkeznek a magyar ügyfelek, ám az elérhető választék széles skálája és az ügyfelek magas száma alapján aligha alaptalan a feltételezés, hogy vannak olyan magyarok, akik akár jelentősebb összegű megtakarítást is tartanak a litván székhelyű banknál. Őket tehát valóban érzékenyen érinthetné egy esetleges baj – tehát egy olyan szituáció, amire az MNB közleményei is rendre felhívják a figyelmet.

Mindenesetre a jegybanki aggályokkal kapcsolatos kérdésünkre az alábbi választ kaptuk a litván banktól:

Egy európai bank vagyunk, teljes körű engedéllyel rendelkezünk Európában. Fontos pénzintézetként vagyunk elismerve az eurózónán belül, ezért közvetlenül az Európai Központi Bank szabályoz minket. A Revolut Bank UAB-nál lévő betétek 100 ezer euróig (~39,4 millió forintig) biztosítottak betétesenként

– árulta el ezzel kapcsolatban a Stefan Bogucki.

Ez az összeg egyébként megegyezik a magyarországi OBA-biztosítás összeghatárával.

A semmiből lett nagybank egy évtized alatt

A Revolutot 2015 nyarán alapították, így szó szerint néhány éven belül, a semmiből lett Európa egyik legmeghatározóbb bankja. A Revolut, illetve a hozzá hasonló egyéb fintech cégek - mint például a Wise vagy a SoFi - korábban jelentős lépéskényszerbe hozták a hagyományos bankokat, hiszen újszerű, online szolgáltatásaikkal sokkal jobban meg tudtak felelni az interneten szocializálódott ügyfelek igényeinek. Alighanem ezzel magyarázható, hogy a szóban forgó, a 2010-es évtizedben alapított cégek közül mostanra több is világszerte ismert és elismert szolgáltatóvá nőtte ki magát.

A hagyományos bankok felismerték az újgenerációs bankok által jelentett kihívást - aligha véletlen, hogy az utóbbi évtizedben a hazai bankok is gőzerővel dolgoztak azon, hogy egyre több folyamatukat, terméküket digitalizálják. Ezen a téren nem is állnak rosszul – mostanra szinte minden, a hétköznapi bankolással kapcsolatos műveletet elvégezhetünk a mobiltelefonunkon keresztül. Aligha véletlen, hogy az utóbbi évtizedben mindegyik hazai bank több fiókot zárt be, mint amennyit megnyitott.

Bár a fentiek fényében lehet, hogy a Revolut mára kevésbé tűnik újszerűnek a hagyományos bankokhoz képest, mint 8 évvel ezelőtt, ám ez már nem változtat azon a tényen, hogy a vállalat tavaly év végi közlése szerint 2022-ben már több mint 1 milliárd dolláros bevételt értek el, 2023-ra pedig már 2 milliárd dollárt vártak.

Címkék:
mnb, bankszámla, bankkártya, jegybank, bank, bankolás, bankfiók, bankbetét, magyar, fintech, ügyfelek, revolut,