Pénzcentrum • 2024. április 8. 10:20
Befektetéseink egy részét mindig érdemes lehet devizában, például euróban tartani. Ugyanakkor azt sem szabad kamat nélkül hagyni, elvégre az euró is inflálódik – írja a Privátbankár. De mégis mibe érdemes eurót fektetni?
Hosszú távot vizsgálva azt láthatjuk, hogy a forint folyamatosan gyengült a nyugat-európai fizetőeszközökkel, így az euróval szemben is. Emiatt is érdemes a befektetéseink egy részét devizában, például euróban tartani, kérdés persze, hogy milyen lehetőségek közül válogathatunk?
Magyar eurós államkötvény
Viszonylag kevéssé ismert megtakarítási forma az Euró Magyar Állampapír (EMÁP), melynek kamata a három hónapos bankközi eurókamatlábhoz (Euribor) van igazítva. Más magyar állampapírokhoz képest fontos különbség, hogy ez a papír nem fizet kamatprémiumot. Vagyis ez a papír kizárólag a bankközi eurókamatot adja.
A papír így a jövőben kisebb eséllyel ad reálkamatot, de ez nem is garantált, elvégre nem inflációkövető. Az Euribor legutóbbi értéke éves szinten 3,89 százalék volt, így jelenleg ennél magasabb kamatot nem is érdemes várni ettől a megtakarítási formától.
A portál szerint mégis lehet olyan helyzet, amikor érdemes megvenni ezt a papírt – a magyar kisbefektetőnek jelenleg nincs ennél jobb lehetősége, hiszen a bankoknál nem fizetnek semmiféle értelmezhető kamatot az euróra. A fontosabb nyugat-európai országok államkötvényeivel pedig jellemzően évi kettő és négy százalék közötti fix hozamokat lehet elérni (egy évtől 5-10 évig terjedő futamidőkre). Opció a devizakötvény-alap is, ott azonban a kezelési költségek nyirbálják meg az elérhető hozam mértékét.
Te mit gondolsz a személyi kölcsönről? Mondd el véleményed!
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A kutatás a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán működő the CoRe lab-bel együttműködve készül, az eredményeiről a Pénzcentrumon megjelenő cikkekben folyamatosan beszámolunk majd. A kérdőív anonim és önkéntes, a válaszokat 2024. március 29. és április 14. között várjuk.
Köszönjük, hogy válaszaiddal segíted a kutatásunkat!