Pénzcentrum • 2024. január 25. 10:32
A huszonéves fiatalok alig több mint fele rendelkezik megtakarítással, de sokuknak csak rövid időre elég a tartaléka – derül ki a K&H ifjúsági indexből. A felmérés eredményei szerint a múlt év negyedik negyedévében az anyagi tartalékkal rendelkező fiatalok körében tízből hárman egy hónapig tudnának megélni, további 37 százalékuk viszont több mint hat hónapig.
Újabb fordulat történt a fiataloknál a megtakarításokat tekintve. A múlt év negyedik negyedévében a 19-29 évesek 51 százaléka rendelkezett megtakarítással. Ez minimális – egyben hibahatáron belüli - csökkenést jelent a harmadik, illetve második negyedévben mért 54 és 56 százalékhoz képest, de felülmúlja a 2023 első három hónapjára vonatkozó 49 százalékos arányt a K&H ifjúsági index szerint.
Ennyire elég
A kutatás arra is választ adott, hogy a tartalékkal rendelkező fiatalok mennyi ideig tudnának megélni, ha nem jutnának jövedelemhez, és nem kapnának pénzt senkitől. Tízből több mint hárman, 33 százalék mondta azt, hogy mindössze egy hónapra futja a félretett pénzből, míg 2023 korábbi három negyedévében 33, 38 és 37 százalékos volt az arányuk. A friss felmérés alapján 30 százalékuk három hónapig tudná finanszírozni a saját életét. A múlt év első negyedévében a 23, a másodikban 30, a harmadikban 27 százalékukra volt ez igaz.
Kiderült az is, hogy az érintettek több mint harmadának olyan az anyagi helyzete, hogy legalább hat hónapig tudná nélkülözni a bevételeit. A részeredmények szerint ez úgy néz ki, hogy 26 százalékuk hat-tizenkét hónapig nem kerülne „bajba”. Ugyanakkor mindössze 11 százalékuk tudna megélni egy évnél hosszabb ideig.
Elégedettek?
A fiatalok mindössze 16 százaléka számít a pénzügyeit tekintve derűlátónak a kutatás szerint. Ők azok, akik úgy látják, hogy a jelenlegi pénzügyi helyzetük rendben van, és nem is fog romlani a jövőben. Arányuk a múlt év harmadik negyedévében szintén 16 százalékos volt, a második negyedévében 19, míg az elsőben 15 százalékot tett ki.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A bank 2012 óta minden negyedévben megjelenő ifjúsági indexe hosszú távú eredményei szerint a 2010-es évek második felében – egy 2016 évi csúcsérték kivételével – 12-19 százalék között mozgott a pénzügyi téren elégedett optimista fiatalok aránya és az évek alatt egy lassan emelkedő trend kezdett kirajzolódni. A trend a pandémia évében, 2020 harmadik negyedévében megtorpant, de azt követően ismét növekedésnek indult. Ezt követően 2021-ben és 2022-ben születtek a csúcsértékek, akkor 20-23 százalékuk látta pozitívan az anyagi helyzetét. A tavalyi év azonban ismét egy alacsonyabb szintű elégedett optimista réteget eredményezett: az előző két év 21 százalékos arányához képest 2023-ban csak 17 százalékos átlagértéket mértek.
„A múlt évet jellemző magas inflációs környezet rávilágított a megtakarítások fontosságára. Bár pont ebben az időszakban a kiadások emelkedése miatt sokaknak nem volt erre lehetősége, de az inflációs nyomás enyhülésével érdemes mindenkinek, így a fiataloknak is minél előbb megkezdeniük a takarékoskodást, amennyiben van rá lehetőségük” – mondta Árva András, a bank lakossági szegmensért felelős marketingvezetője a felmérés adatait kommentálva. Erre jó lehetőséget kínálnak a befektetési alapok, a megtakarítási számlák, köztük kimondottan a fiataloknak szánt konstrukciók is.