Pénzcentrum • 2024. január 15. 12:03
A Prémium Magyar Állampapír 2023-ban az egyik legkedveltebb lakossági befektetéssé vált, novemberben csaknem 7000 milliárd forintnyi állományt tartottak az inflációkövető kötvényekben a megtakarítók. A decemberi inflációs adat ismeretében már tudjuk, hogy 17,6% lett a tavalyi átlagos infláció – ez lesz tehát a papírok új kamatbázisa. A Bankmonitor ez alapján összegyűjtötte, mennyi lesz a meglévő PMÁP-sorozatok kamata a 2024-ben kezdődő új kamatperiódusukban.
Fénykorát éli idén a Prémium Magyar Állampapír: a 26 éves rekordnak számító 17,6%-os tavalyi átlagos infláció következtében korábban sosem látott magasságokba, bizonyos sorozatok esetében 19% fölé emelkedik a papír kamata a 2024-ben kezdődő kamatperiódusban. (Az inflációkövető állampapírok kamata két részből tevődik össze: az előző naptári évi átlagos inflációra, mint kamatbázisra rakódik rá némi - legfeljebb 1,5 százalékpontnyi - kamatprémium.) Erre készülve a megtakarítók alaposan bevásároltak a kötvényből: 2023 őszén a PMÁP-ot már minden idők legnépszerűbb lakossági állampapírjának tekinthettük a maga 6954 milliárd forintos állományával.
Ennyi lesz a Prémium Magyar Állampapírok új kamata
Jelenleg 22 különböző PMÁP-sorozat van a piacon, melyek lejáratai 2024-től 2033-ig terjednek. A Bankmonitor szakértői összegyűjtötték, hogy mikor indul az egyes sorozatok következő kamatperiódusa, mennyit hoznak addig a meglévő papírok, és azután mennyi lesz az éves kamatuk az új kamatbázis alapján. A számításokat az alábbi táblázat tartalmazza.
Látható, hogy a Prémium Magyar Állampapírok vásárlói jó lóra tettek: a 2024-ben kezdődő kamatperiódusokban az egyes papírok éves kamatai szinte kivétel nélkül a 17,85% és 19,10% közötti tartományban lesznek. Ez praktikusan azt jelenti, hogy minden befektetett 1 millió forint 178 500 forint és 191 000 forint közötti kamatot fog megtermelni 1 év leforgása alatt.
Kivétel ez alól a legutoljára kibocsátott, jelenleg vásárolható PMÁP, a 2032/I sorozat. Ez a papír az első, meglehetősen hosszú kamatperiódusában – kb. másfél éven keresztül – nem követi az inflációt, hanem évi 9,9%-os fix kamatot termel. 2025 áprilisától azonban változó kamatozásúvá alakul, és az utolsó év inflációja felett fizet majd kamatprémiumot, hasonlóan az összes többi Prémium Magyar Állampapírhoz.
Mi lesz 2025-ben, amikor lecsökkennek a kamatok?
Feltételezhetjük, hogy az inflációkövető állampapírok veszítenek majd a népszerűségükből, amint megérkeznek a számlákra a 2025-ben esedékes, fent bemutatott mértékű kamatok. Ha idén valóban 5-6% lesz az éves átlagos infláció, akkor ebből kifolyólag a papírok kamata is nagyot fog zuhanni, egyenesen az egyszámjegyű tartományba.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Kérdés, hogy az akkori befektetési piacon lesz-e lényegesen jobb ajánlat a Prémium Magyar Állampapírok új kamatainál. Ha igen, akkor a lakosság portfóliójában megindulhat egy ahhoz hasonló átrendeződés, mint amilyet az utóbbi években a MÁP Plusz és a PMÁP között láttunk. Ez persze csak akkor lesz lehetséges, ha az Államkincstár megtartja azt a gyakorlatát, miszerint a lejárat előtt is hajlandó minimális (1%-os) tőkeveszteség árán visszavásárolni a meglévő állampapírokat.
Ha azonban az általános kamatcsökkenések közepette a PMÁP 2025-ben is versenyképes marad, akkor a megtakarítóknak nem lesz okuk kiszállni ebből a befektetésből. Különösen igaz ez a legújabb, 2032/I sorozatszámú kötvényre, ugyanis annak infláció feletti kamatprémiuma az utolsó 3 évben 0,50 százalékpontról 1,00 százalékpontra nő, így jutalmazva azokat a vásárlókat, akik hosszú időn keresztül megtartják a papírt.