Ez a legnagyobb nyugdíjellentmondás ma: milliónyi magyar esett csapdába - ki fizet majd nekik?

Pénzcentrum2023. november 29. 10:40

Az OTP Bank 2023-ban is elkészítette a magyar lakosság megtakarítási szokásait, terveit és attitűdjeit vizsgáló úgynevezett Öngondoskodási Indexét. A kutatás legfrissebb eredményeit a bank által rendezett sajtótájékoztatón ismertették a bank munkatársai. Az eseményről élőben közvetített a Pénzcentrum.

Az OTP Bank 2011 óta minden évben elkészíti az úgynevezett Öngondoskodási Indexet. A reprezentatív kutatás a magyar lakosság megtakarítási szokásait, terveit és attitűdjeit vizsgálja. A legfrissebb eredmények ismertetését Takács Domokos, az OTP Bank bankkapcsolati területének ügyvezető igazgatója kezdte. Előadása elején elmondta, hogy nem csak olyan embereket kérdeznek meg, akik rendelkeznek megtakarításokkal, hanem olyanokat is, akik még nem.

„Soha ilyen mértékben még nem nőtt az öngondoskodásnak a fontossága a lakosság körében” – mondta el Takács Domokos. Hozzátette, hogy nehéz időszak volt az idei év, ez az eredmény pedig alighanem ezzel magyarázható.

Az idei évben is 37 pont volt az értéke az indexnek, akárcsak a tavalyi évben, ennek ellenére Takács úgy véli, hogy valójában mégis jelentős különbségek vannak az idei és a tavalyi eredmények között. Emlékeztetett, hogy a tavalyi évre összességében a bőkezű kormányzati támogatások és az energiaár-sokk határozták meg, míg ezzel szemben idén már alacsonyabbak voltak az energiaárak, míg a reálbérek csökkentek.

Ezzel egyidejűleg a tájékozottság terén pozitív változások is megfigyelhetők a lakosság körében: 35 százalékról 47 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik hallottak az öngondoskodásról, 30 százalékról 40 százalékra azoké, akik a médiából értesültek róla.

A bizonytalan gazdasági helyzetben sokan felismerték az öngondoskodás fontosságát. Az utóbbi időszakban ugyanis az emberek csak akkor tudták fenntartani a fogyasztási szokásaikat, ha volt megtakarításuk, amihez hozzá tudtak nyúlni. A felmérés szerint a banki megtakarítással rendelkezők aránya a tavalyi 48 százalékról idén 46 százalékra csökkent. Takács Domokos szerint ez komoly problémákat jelez, ugyanakkor szerinte az is szép eredmény, hogy 46 százalék még mindig rendelkezik valamekkora megtakarítással. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az utóbbi évtizedben a 40 százalékos aránytól nem nagyon sikerült elmozdulnia a magyar társadalomnak.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az emberek 62 százaléka azt mondja, hogy nyugdíjból fog megélni idős korában, 69 százalékuk azt mondja, hogy ennek biztosítása az állam feladata, miközben csak 25 százalék mondja azt, hogy az állami nyugdíj elég lesz a megélhetésre. Takács ezt „nyugdíjparadoxonnak” hívta – furcsamód az emberek többsége egy olyan dologra készül támaszkodni, amiről ugyancsak a többség azt gondolja, hogy nem lenne szabad. Csak a megkérdezettek 11 százaléka rendelkezik nyugdíjcélú megtakarítással és csak 32 százalék tervez a jövőben nyugdíjas éveire félretenni.

Takács Domokos az előadás során arra is felhívta a figyelmet, hogy „sok kicsi sokra megy” – ha valaki csak havi 10 ezer forintot tesz félre, akkor is 20 év alatt már 6 millió forintos megtakarítása keletkezik ebből. Ezzel szemben a valóság az, hogy sokan még a 2-3 havi jövedelmének megfelelő biztonsági tartalékkal sem rendelkezik. Takács ezzel kapcsolatban egy korábbi kutatást idézett, amely arra jutott, hogy sokkal stresszesebb azoknak az élete, akik még ezzel az összeggel sem rendelkeznek.

Felmérést készít a Pénzcentrum!

Címkék:
öngondoskodás, megtakarítás, felmérés, kutatás, otp bank, sajtótájékoztató,