Pénzcentrum • 2023. július 8. 20:55
Az emberek tíz legnagyobb félelme közül hat köthető a visszaélésekhez. Ezek a félelmek már megközelítették, sok esetben meg is előztek olyan “hétköznapi” félelmeket, mint például a közlekedési baleset, vagy a betöréstől való félelem. Egy hazai bank felmérésének eredményei azt mutatják, hogy jobban aggódunk a pénzügyeink miatt, mint az életünkért vagy a fizikai biztonságunkért.
Az emberek 97 százaléka hallott már valamilyen banki csalástípusról és a megkérdezettek több, mint felének van olyan ismerőse, aki találkozott is ilyen próbálkozással, 41 százalék pedig személyesen is tapasztalt ilyen kísérletet – derült ki az OTP Bank megbízásából készült reprezentatív felmérésből1, ahol a résztvevőket a legnagyobb félelmeikről is megkérdezték.
Az emberek tíz legnagyobb félelméből hat kapcsolódik a kiberbűnözéshez:
- Közlekedési baleset: 64 százalék aggódik miatta
- Adatok ellopása interneten (pl. személyes fiók feltörése): 64 százalék aggódik miatta
- Csalók bankszámlához való hozzáférése: 61 százalék aggódik miatta
- Bankkártyával való visszaélés: 60 százalék aggódik miatta
- Csalók virtuális károkozása számítógépen, mobiltelefonon: 57 százalék aggódik miatta
- Online csalások, megtévesztések: 57 százalék aggódik miatta
- Betörés: 54 százalék aggódik miatta
- Online vásárlásokhoz köthető csalások: 54 százalék aggódik miatta
- Autó, vagy egyéb értéktárgy ellopása: 54 százalék aggódik miatta
- Verbális vagy fizikai erőszak közterületen: 52 százalék aggódik miatta
A visszaélésekkel kapcsolatos félelmek jogosak, valóban megnövekedett az online térben a csalási kísérletek száma, és a csalási módszerek is egyre változatosabbak és kifinomultabbak. A tájékozódás és a tudatosság azonban segít a sikeres védekezésben, az áldozattá válás elkerülhető néhány fontos óvintézkedés betartásával, illetve a bank online csatornáinak biztonsági funkcióinak használatával.
A kétlépcsős azonosítással, a jelszavak változtatásával is jelentősen csökkenthető az áldozattá válás esélye. A telefonon és e-mailben érkező megkeresésekkel kapcsolatban is járjunk el körültekintően, mindig ellenőrizzük a küldő hitelességét, sose kattintsunk elővigyázatlanul e-mailben vagy sms-ben érkező linkre.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Fontos tudni azt is, milyen adatokat nem kér a bank, ezeket tehát másoknak se adjuk meg:
- az elektronikus szolgáltatásához tartozó belépési azonosító adatait,
- a belépéshez, illetve pénzügyi műveletekhez kiküldött egyedi biztonsági kódot,
- bankkártyához tartozó TeleKódot vagy CVC kódot,
- távoli elérést biztosító alkalmazás letöltését.