Pénzcentrum • 2023. február 15. 05:44
Nem mindennapi kísérletbe kezdett a Pénzcentrum: amerikai mintára vadidegen embereket faggatunk, mennyi pénz van jelen pillanatban a bankszámlájukon. A válaszok tónusa viszonylag széles skálán mozgott, holott célunk nem a vájkálás volt a járókelők pénztárcájába, csupán a magyarok pénzügyi kultúráját szerettünk volna felmérni. Egy biztos: nagyon mást tapasztaltunk, mint a hasonló amerikai TikTok videókban, de hogy ennek mi az oka, hogy tulajdonképpen velünk van-e a baj, arra Dr. Bokor Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem, Kommunikáció-és Médiatudomány Tanszékének docense adta meg a választ, aki megnézte a Nyugati téren készült találkozásokat és elemezte nekünk.
Izgalmas kísérletbe kezdett a Pénzcentrum, melynek célja, hogy megvizsgáljuk, felmérjük a magyar emberek pénzhez való viszonyát, pénzügyi tudatosságát. Az elmúlt évek egyik legfelkapottabb trendje Amerikában, hogy a TikTokra készült videókban gyanútlanul sétáló járókelőknek szegezik a kérdést: Mennyi pénz van most éppen a bankszámládon? Nyilván ez egy gyors és váratlan helyzet, amire nehéz reagálni, de éppen ezért őszinte műfaj is. Ez a formátum tengerentúlon már annyira elterjedt, hogy szinte az emberek már várják a kérdést, és talán már egy kész válasz is van a fejükben, Magyarországon azonban teljesen más a helyzet.
Aki ebben az országban él, az tudja, hogy a pénzügyi kultúránk finoman szólva is hagy némi kívánnivalót maga után, azaz van még hová fejlődnünk ebben a témában.
Az OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) egy tavalyelőtti felméréséből kiderült, hogy az általuk meghatározott kritériumok alapján a 26 vizsgált ország lakosainak zöme a pénzköltéshez ért, azonban a tudatos pénzügyi döntésekhez nem. A kutatásban olyan kérdésekkel foglalkoztak, mint mennyire tud az alany felépülni pénzügyi visszaesésekből, rendelkezik e tartalékokkal, okoz e számára stresszt a pénz, fizetés és költekezés.
Az eredmények rámutatnak, hogy a pénzügyi tudatosságban az országok zöme alulteljesít: így van ez Magyarországon is.
Holott a pénzügyi tájékozottság fontos, hiszen az egyén ezáltal tudja felmérni az egyén a pénzügyi szolgáltatásokat, ami hozzásegíti őt a megfontolt pénzügyi döntésekhez.
A mostanihoz hasonló kihívásokkal teli gazdasági környezetben, pedig még fontosabb lenne, hogy ne csak a dolgok árával legyünk tisztában, de nem ártana, ha jobban átlátnánk a pénzügyi világ működését, vagy legalább az alapfogalmakkal tisztában lennénk.
Sajnos az iskolában nem tanítják ezt elég hangsúlyosan, van, ahol semennyire sem, és akik a közoktatás helyett elvégzik ezt különböző programok keretében, azok jellemzően pénzügyi szolgáltatók, akik saját érdekük mentén alakítják a tananyagot- persze a semminél ez is több, de nem minden esetben lehetne őket függetlennek nevezni.
Odaát minden jobb?
Mennyi pénz van a bankszámládon? Ezt a kérdést szegezte a CashTag stábja a Nyugati téren a járókelőknek. A válaszadási hajlandóság felemás volt, amíg a fiatalabbak őszintén vallottak anyagi helyzetükről, az idősebbek közül többen határozottan elzárkóztak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ez egy elég rossz szokás, hogy mások pénztárcájába turkálnak
- mondta például egy idős néni nekünk. Nagyon nem azt tapasztaltuk itthon, mint amit az USA-ban készült videókban láttunk, ennek persze számos oka lehet. Nyilván ez nem azt jelenti, hogy a tengerentúlon mindenki közgazdasági zseni, és úgy lavíroznak az értékpapírszámlák, a teljes hiteldíjmutató és a tőzsdei szakkifejezések között, mint egy egyetemi professzor, de hogy egészen máshogy állnak ehhez a kérdéshez, az biztos.
Mindenképpen zárkózottabbak a közép-kelet európai emberek ebben a témában is, mint a tőlünk nyugatabbra élők. Megvannak ennek a sajátos történelmi okai, de ez nem egy egytényezős rendszer. Benne van a közbizalom alacsony szintje, az általános titkolózás és bizalmatlanság az állammal szemben, ami egyfajta büntető, sarcoló szerepet tölt be sokak szerint.
- mondta a CashTag-nek Dr. Bokor Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem, Kommunikáció-és Médiatudomány Tanszékének docense, aki a transzparencia fontosságára is felhívta a figyelmet:
Akár pénzügyi tudatosságról, akár média tudatosságról, és lehetne folytatni a sort, nagyon lényeges dolgok, hogy sokat beszéljünk róla, minél fiatalabb kortól, nyilván az adott fejlettségi szintnek megfelelően. Ha pénzügyi tudatosságról beszélünk, sajnos nem kielégítő a hazai helyzet. A köznevelési rendszerben csak vázlatosan jelenik meg a pénzügyi tudatosság, a fenntartható gazdálkodás és a személyes pénzügyi menedzsment kérdésköre.
Egymás előtt sem beszélünk nyíltan a pénzről
Közös kassza, külön kassza? - régi, de annál hálátlanabb téma, a Pénzcentrum oldalán is számos alkalommal foglalkoztunk a témával. A jól működő párkapcsolat egyik alapja, hogy a felek képesek legyenek pénzügyeikről közösen szabályozott stratégiát kialakítani. Ennek persze számtalan féle formája lehet, az egyetlen lényeg az, hogy a pár tagjai kommunikáljanak egymással, és a lehető leghamarabb egyezzenek meg a legfontosabb irányokat illetően. Ha azonban mindez elmarad, akkor könnyen bukta lehet a vállalkozás vége, ami az egymástól való elhidegüléshez vezethet.