Ide menekítik most pénzüket a tehetős magyarok: ennyit nyernek vele

Pénzcentrum2022. november 20. 12:02

Októberben 2,2%-kal, azaz 183 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon. Ami a tőzsdéket illeti a mind a fejlett, mind a hazai tőzsdén felpattanást láthattunk, ezzel szemben a fejlődő piacokon még mindig kisebb esést tapasztalhattunk. A devizapiacon a forint az euróhoz és a dollárhoz képest is erősödni tudott.

A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője 168 milliárd forintot mutat. Az egyes kategóriák esetében vegyes a kép, de érdemes kiemelni a hazai pénzpiaci alapokat, de legfőképpen a rövid lejáratú kötvényalapokat, ahol az értékesítések domináltak. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 2,2%-kal növekedett az év tizedik hónapjában. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 8.599 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - derült ki a BAMOSZ közleményéből.

Néhány fontosabb tőkepiaci index teljesítménye:

  • RMAX 0,97%
  • MAX - 1,28%
  • BUX 8,50%
  • MSCI DM (USD) 7,11%
  • MSCI EM (USD) - 3,15%

Az euró/forint, illetve a dollár/forint árfolyam változása:

  • EUR/HUF - 2,23%
  • USD/HUF - 3,30%

A pénzpiaci alapokhoz közel 42 milliárd forintnyi tőke áramlott. Összességében 23,4%-os a havi vagyonnövekedés, ami messze a legnagyobb érték a kategóriák között. Érdemes még megjegyezni, hogy a hazai pénzpiaci alapok húzza a kategóriát, ahová 40 milliárdnyi friss tőke érkezett és ahol a havi szintű növekedés 26,3%-os. Az év első négy hónapjában 30 milliárd körül stagnált az itt kezelt vagyon, majd rakétaként lőtt ki és jelenleg a 227 milliárd forintot is meghaladja a nettó eszközérték a pénzpiaci alapoknál.

A kötvényalapokhoz továbbra is özönlik a friss tőke. 144 milliárdnyi érkezett, amely magasan kiemelkedik a kategóriák között. A teljes képhez azonban hozzátartozik, hogy a rövid futamidejű kötvényalapok esetében volt csak igazából tőkebeáramlás 146 milliárdos értékben. A hosszú futamidejű kötvényalapok esetében stagnálást tapasztalhattunk, míg a szabad futamidejű kötvényalapoktól 2 milliárd tőke áramlott ki. A hozamok ezúttal nem segítették a vagyonnövekedést, de így is mindösszesen 6,9 százalékkal nőtt a nettó eszközérték a legnagyobb kategóriánál a hónap során.

A vegyes alapoktól 27,4 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok némileg tompítani tudták a tőkekiáramlást, így a kategória vagyona csak 1,4 százalékkal csökkent a hónap során. Valójában a kiegyensúlyozott vegyes alapokhoz érkezett némi friss tőke (1,8 Mrd), de a másik két alkategória esetében tőkekiáramlás volt. Az óvatos vegyes alapoktól 22,1 milliárdnyi tőke távozott, míg a dinamikus alapoktól 7,1 milliárdnyi. A részvényalapoknál tőkekiáramlást figyelhettünk meg az elmúlt hónapban. Ennek nagysága 2,9 milliárd forint. Az árfolyammozgások viszont kedvezően alakultak, így összességében a részvényalapok vagyona 2,4%-kal nőtt. A tőkevédett alapok esetében tőkebeáramlás volt tapasztalható, ami egy új alap indulásával magyarázható. A nettó eszközérték 0,4%-kal nőtt a legkisebb kategóriánál.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az abszolút hozamú alapok esetében tőkekiáramlás volt, 12,6 milliárdos értékben. Ezúttal a hozamok sem hozzátenni, sem elvenni nem tudtak a növekedéshez, így 1,4%-os csökkenés jelentkezett a kategória vagyonában a hónap során. A származtatott alapokból ebben a hónapban 2,2 milliárdnyi tőke távozott, amely egy lejáró alap számlájára írható. A hozamok sem alakultak kedvezően, így a kategória nettó eszközértéke 6,1%-kal csökkent.

Az ingatlanalapoktól a hónap során 14,4 milliárdnyi tőke távozott. A hozamokra az ingatlanalapoknál természetesen most is lehetett számítani, amely segíthette volna a növekedést, de az egyik nagyobb alapnál hozamkifizetés volt, így a tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 1,4%-kal lett kevesebb. Az árupiaci alapok esetében 0,6 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok sem alakultak kedvezően, így a vagyonváltozás mínusz 1,8% lett. Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban nagyobb tőkebeáramlás volt tapasztalható 41 milliárdos értékben. A hozamok ezen javítani is tudtak, így a vagyon 5%-kal nőtt a hónap során.

Címkék:
befektetés, öngondoskodás, befektetési alap, megtakarítás, tőke, vagyonkezelés, milliárdok, tőkepiac, tőkeemelés, tőkeáttétel, megtakarítási számla, tőkemegfelelési mutató, tőkekivitel,