Olyan történt a kriptovilágban, amire még nem volt példa: lehet kaszálni az átálláson?

Pénzcentrum2022. szeptember 23. 16:04

Szeptember 15-e fontos nap volt a kripto-világban, ugyanis a piac második legnagyobb szereplőjénél, az Ethereumnál megtörtént az, amire évek óta készültek, mégpedig a proof-of-stake átállás, vagy ahogy azt a legtöbben emlegették az elmúlt időszakban, a Merge. De mit is jelent pontosan ez az átállás, kinek és miért jó, és hogyan reagált rá az Ether árfolyama? Erről, és a kriptopiacon megfigyelhető zuhanásról volt szó a CashTag-ben, a Pénzcentrum videosorozatának legújabb adásában (cikkünk végén).

A 2015-ben létrehozott Ethereum blokklánc, szemben a 2009 környékén indult Bitcoinnal (Bitcoin árfolyam itt), alapvetően más célokat fogalmatott meg. “A Bitcoin egy zárt entitás, ezzel szemben 2015-ben Vitalik Buterin, az Ethereum feltalálója azt mondta, hogy a decentralizált megközelítést miért ne demokratizálhatnánk. Az Ethereum első és legnagyobb hőstette az, hogy gyakorlatilag bárkinek lehetővé tette, hogy saját kriptopénzt hozzon létre“ - mondta a CashTag-ben Györfi András, a Kripto Akadémia szerkesztője.

Coinnak nevezzük azokat a kripto pénzeket, amiket valakik újonnan hoznak létre, és tokenként aposztrofáljuk azokat az eszközöket, amiket egy már meglévő blokklánc rendszeren hívunk életre. Tehát az Ethereum volt az első olyan platform, amin bárki megteremthette a saját kriptopénzét tokenek formájában. Jelenleg is sok ezer különböző kriptopénz az Ethereum platformján működik. De az Ethereum ennél valójában sokkal több, ugyanis lehetőséget ad decentralizált módon hitelezésre, váltásra, kriptopénz-tőzsdézésre is úgy, hogy a szerződést kötő felek között nincsenek szolgáltatók, például bankok, vagy brókerházak.

Felmerül a kérdés, hogyan lehet elkerülni a visszaéléseket, erre született meg a bányászat, mint tevékenység, ugyanis a világon szétszóródó bányászoknak validálják is a tranzakciókat, nagyteljesítményű számítógépekkel, önkéntes alapon. Ezeknek a rendszereknek nagyon komoly eletromos áram igényük. Többek között erre a problémára válaszul született meg a proof-of-stake módszer, ahol letétbe kell helyeznünk a kriptopénzünk egy részét a validálás során, és amennyiben a jóváhagyások rendben történnek, a letétben lévő pénz után jutalékot kap a tulajdonos

- mondta el Györfi András a proof-of-stake átállásról.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Hogy az átállásnak milyen egyéb előnyei vannak, és mi várható a kriptopiacon a jelenleg látható zuhanás után, az a CashTag, a Pénzcentrum videosorozatának legújabb adásából kiderül:

Címkék:
youtube, kriptopénz, kriptovaluta, kriptodeviza, kriptovaluta kereskedés, blokklánc, kriptovaluták árfolyama, ethereum, kriptovaluta árfolyamok, kriptotőzsde, cashtag, kripto,