Kész, vége! Jön a hiánygazdaság: ide menekítsd a pénzed, ha nem akarsz leégni

Pénzcentrum2022. szeptember 2. 13:03

Egyre több nyersanyag esetében szembesül a világ a problémával, hogy sokkal többet fogyasztunk, mint amennyi rendelkezésre áll. Az utóbbi években gyakran tapasztalt jelenség várhatóan csak fokozódni fog, fontos nyersanyagok esetében látszik, hogy sokáig már nem fedezhető a jelenlegi fogyasztás. Így joggal merülhet fel a befektetőkben a kérdés, ha tényleg kinőttük a Földet, akkor hogyan lehet majd a globális hiánygazdaságban pénzt keresni.

Miközben a világ népessége a múlt század második felében kétszeresére nőtt , a gabonafogyasztás több mint háromszorosára, az energiafogyasztás négyszeresére, a globális GDP pedig ötszörösére nőtt. Vagyis arányaiban egyre többet fogyaszt az emberiség - részben kényelmi funkciók miatt - összegezte korunkegyik leghangsúlyosabb kihívását a Pénzcentrumnak az Aegon Alapkezelő.

Mint írják, ez egyben azt is jelenti, hogy a Föld ökológiai lábnyoma ma már sokszorosa a kapacitásának. Az USA-ban ez az arány ötszörös, de Magyarországon is két és félszeres. A világ legnagyobb nyersanyagfogyasztója jelenleg Ázsiai és az óceániai térség.

A feltörekvő piacok folyamatos fogyasztásnövekedése persze egyrészt jelentős áremelkedést hozott: az utóbbi három évben a Bloomberg Commodity Index több mint másfélszeresére emelkedett. Az emelkedő árak és növekvő kereslet miatt pedig előtérbe került az erőforrások birtoklása és az ellátásbiztonság kérdése

- teszik hozzá a befektetési szakemberek.

Hogy lehet a hiánnyal pénzt keresni?

A strukturális, hosszútávú keresletnövekedésből befektetőként is lehet profitálni, hiszen vannak olyan vállalatok, melyek ennek a trendnek a nyertesei. "Az egyértelműen látszik a fentiekből, hogy a kínálat nem tud lépést tartani a kereslettel, térben és időben is strukturális hiány van. És ez nem fog egyhamar megoldódni, sőt várhatóan csak súlyosbodik majd" - jósolja az Aegon Alapkezelő.

A hiány jelentős átrendeződést indíthat el iparágak között, vagy egyes iparágakon belül. A strukturális keresletnövekedés és a deglobalizáció leginkább talán a globális chip- és félvezető szektorban jelent meg az utóbbi években, folyamatosan hallani hiányról

- mondják a befektetési szakemberek.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Összegzésük szerint a félvezetők iránti kereslet elsősorban Kínában, az USA-ban és az Európai Unióban jelentős, miközben a termelés az USA mellett kiemelkedő mértékű Dél-Koreában és Tajvanon. A megugró globális kereslet nyertesei a globális chip- és félvezető gyártók, vesztesei pedig elsősorban az autógyártók, melyeknek a legtöbb félvezetőre van szükségük.

Nem csak a félvezetők iránt nőhet meg azonban a kereslet, a  szakemberek szerint az ásványi anyagok iránti igény a következő 30 évben hatszorosára ugorhat. Ennek oka elsősorban az elektromos autózás és a megújuló energia térnyerése. Ide tartozik a lítium, a kobalt és a nikkel, melyek kereslete felrobbanhat.

Ráadásul ezeknek az ásványoknak a termelése erősen koncentrált, a három legnagyobb termelő ország a kínálat több mint háromnegyedét adja. Ráadásul az összes kulcsfontosságú ásvány termelésében az élmezőnyben van Kína, ezért a nyertesek között is főként amerikai, kínai, ausztrál és kanadai bányák, feldolgozók vannak

- vázolják a szakemberek, azt viszont hozzáteszik, hogy "persze ezt nem csak a konkrét részvényekkel lehet lekereskedni, hanem például befektetési alappal is, számos alap egyik kiemelt befektetési területe éppen a hiány és a deglobalizáció."

Címkék:
befektetés, aegon, befektetési alap, alapkezelő, tőzsde, hiány, globális, usa, befektetésvédelem, nyersanyag, befektetések, árutőzsde, hiánygazdaság,