Pénzcentrum • 2022. május 16. 11:45
Jelentősen elmarad a várt szinttől a háztartási betétek kamata, és nagyon nincs ezzel megelégedve a jegybank - nyilatkozta Virág Barnabás MNB-alelnök. A bankok erre úgy reagálnak: szerintük igenis látható a növekedés.
Alig látni a tavaly nyáron bejelentett kamatemelkedések hatásait a lakossági betétekben, vagyis nem működik megfelelően a monetáris transzmisszió - ezt mondta múlt héten Virág Barnabás MNB alelnök. A bankok egy, a Világgazdaság által készített körképben úgy reagáltak: figyelik a piaci folyamatokat, de nem értenek egyet az MNB kritikájával.
Az OTP a kérdésre azt mondta: vannak olyan betéti termékek is, melyek az MNB-s alaprátához igazodnak, de folyamatosan elérhetők a magasabb kamatozású, akciós betétlektöési ajánlatok is a kínálatban.
A K&H úgy reagélt, hogy a kamatokat nem csak az MNB által megállított alapkamathoz, hanem a piachoz is árazzák. Kiemelték azt is, hogy az ügyfelek számára nem kizárólag a betétek, de a befektetések is állandóan elérhetők, s most a járványhelyzet után egyre többen is fordulnak ezek felé.
A CIB Bank úgy reagált, hogy éppen az MNB statisztikáiból látszik az emelkedés, és az állampíprok továbbra is erős szereplők. A Gránit Bank szerint pedig ők folyamatosan figyelik a központi kamatemeléseket, ráadásul az összehasonlítások szerint is piacvezető kamatokat kínálnak a betétekre.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Azt egyébként a jegybank statisztikái is mutatják, hogy alaposan megugrott a lakossági betétek kamatlába: a lekötött betéteknél februárban 2,21 százalék volt az átlag, mindössze egy hónappal később már 3,3 százalék. A betétek kiigazított összege is jól áll, márciusban 628 milliárd forint volt ez az összeg, 2014 szeptembere óta először ment 600 milliárd fölé.