Mi történt a magyarok befektetéseivel? Egy hónap alatt 55 milliárdot vettek ki az alapokból

Pénzcentrum2022. április 19. 17:31

Márciusban 0,7%-kal, azaz 55 milliárd forinttal csökkent a befektetési alapokban kezelt vagyon. Ami a tőzsdéket illeti a fejlett piacon már kisebb emelkedést figyelhettünk meg, míg a fejlődő piacokon további csökkenés történt. A magyar börze ezúttal a fejlett piacot követte. A devizapiacon a forint az euróhoz képest gyakorlatilag nem változott, míg a dollárral szemben némileg tovább gyengült - közölte összegzését a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége

A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője mínusz 56 milliárd forintot mutat. A hónap folyamán a kötvény, az árupiaci és a pénzpiaci alapok kivételével mindenhol tőkekiáramlást tapasztalhattunk.

A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 0,7%-kal csökkent az év harmadik hónapjában. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 7 510 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A pénzpiaci alapokhoz közel félmilliárdnyi tőke érkezett, amihez a hozamok is hozzá tudtak tenni. Összességében 2,1%-os a vagyonnövekedés a legkisebb kategóriánál.

A kötvényalapoknál is tőkebeáramlást láthattunk összességében 11,1 milliárdos értékben, amely a legnagyobb érték a kategóriák között. A rövid futamidejű kötvényalapok esetében 6,7 milliárdos beáramlást láthattunk. A hosszú futamidejű kötvényalapoknál is tőkebeáramlást láthattunk 8,5 milliárdos értékben. A szabad futamidejű kötvényalapoknál tőkekiáramlás volt 4,1 milliár forintnyi értékben. A hozamokkal együtt azonban a kötvényalapok vagyona 1,2 százalékkal csökkent.

A vegyes alapoknál jelentős, 29 milliárdnyi tőkekiáramlás volt márciusban, amely a második legmagasabb érték a kategóriák között. A hozamok ezúttal sem tudtak hozzájárulni a növekedéshez, így a kategória vagyona 2,2 százalékkal csökkent a hónap során.

A részvényalapoknál is tőkekiáramlást figyelhettünk meg az elmúlt hónapban. Ennek nagysága 8 milliárd forint. Az árfolyammozgások azonban segítették a növekedést, így összességében a részvényalapok vagyona 1,1%-kal lett több.

A tőkevédett alapok esetében ebben a hónapban 6,3 milliárdnyi tőke távozott, amely két lejáró alap számlájára írható. A vagyon ennek megfelelően csökkent és mivel a második legkisebb kategóriáról van szó, jelentős az így létrejött változás: 17,1%-os, amely a legnagyobb a kategóriák között.

Az abszolút hozamú alapok esetében tőkekiáramlás volt 5,9 milliárdos értékben. A hozamok azonban kedvezően alakultak, így a kategória esetében minösszesen 0,3%-os csökkenést tapasztalhattunk.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A származtatott alapok esetében ebben a hónapban 8,2 milliárdnyi tőkekiáramlást láthattunk, amely nagyrészt három lejáró alapnak volt köszönhető. A hozamok sem alakultak pozitívan, így a kategória nettó eszközértéke 13,1%-kal csökkent. (A nagy százalékos csökkenés nyilvánvalóan azzal is magyarázható, hogy egy kisebb kategóriáról van szó.)

Az ingatlanalapok esetében a hónap során 29,1 milliárdnyi tőke távozott, amely a legmagasabb érték a kategóriák között. Az ingatlanalapoknál a hozamokra mindig lehet számítani, de ezt a nagyságú tőkekiáramlást nem lehetett ledolgozni. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 1,6%-kal lett kevesebb. Továbbra is a vegyes alapok a legnagyobb

kategória, de tovább csökkent az előnye. Az valószínűsíthető, hogy a következő hónap végére az ingatlanalapok lesznek a legnagyobb kategória, vissza/megelőzve a vegyes alapokat.

Az árupiaci alapokhoz 0,8 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok igen kedvezően alakultak a hónap folyamán, így a vagyonváltozás plusz 14,6% lett.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt tapasztalható 18 milliárdos értékben. A hozamok ezen még javítani is tudtak valamelyest, így a vagyon 3,6%-kal nőtt a hónap során.

Címkék:
befektetés, befektetési alap, megtakarítás, tőke, vagyonkezelés, befektetések,