Pénzcentrum • 2021. december 15. 13:25
Majdnem 1200 milliárd forintot utaltak külföldről Magyarországra 2020-ban. Ebben a külföldön élők hazaküldött pénze és a határon túlra ingázók fizetése is benne van. Ezzel GDP-arányosan hazánk az EU 27 tagállama közül az 5. leginkább rászoruló a külföldről érkező pénzekre.
kevés ország van EU-ban, ahol még fontosabb a kivándoroltak hazautalt pénze és az ingázók fizetése, mint Magyarországon. A hvg.hu összesítése szerint 3 milliárd 348 millió eurót, éves középárfolyamon átszámítva 1175 milliárd forintot utaltak külföldről Magyarországra 2020-ban.
Ez jókora visszaesés a 2019-es 4,437 milliárd euróhoz képest. Mint kiderült, ahogy megérkezett a járvány és a lezárások, sok addig külföldön dolgozó tért haza egész Európában, mások elvesztették az állásukat a koronavírus miatt, ezért nem utaltak annyit haza.
A pénz legnagyobb részét, 1015 milliárd forintot az EU más országaiból küldték Magyarországra. Ennek egy része az az összeg, amit a kivándorolt magyarok hazautalnak, de az is ide tartozik, amit a külföldi cégnél dolgozó, a magyar lakcímüket és számlaszámukat megtartó dolgozók keresnek - tehát mondjuk Ausztriába járnak át dolgozni, de itthon laknak.
416 milliárd forintot utaltak Magyarországról valamely más országba, ebből 215 milliárdot az EU-n kívülre, 209 milliárdot az unióba. Ennek java része az itt dolgozó bevándorlók hazautalása, de ide tartozik az is, ha valaki a határon túli rokonainak küld pénzt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ezzel Magyarország az EU 27 tagállama közül az 5. leginkább rászoruló a külföldről érkező pénzekre.
Magyarországnál többet a GDP-hez viszonyítva csak Horvátországba, Lettországba, Romániába, valamint a dúsgazdag, de sok külföldön munkát vállaló polgárral rendelkező Luxemburgba utaltak.