Horváth Zsolt Benjámin • 2021. augusztus 11. 18:01
Meglepő kijelentést tett Boros Lajos: az utóbbi években ingyen dolgozott. Mióta kijött a kórházból gyakorlatilag egy fillért sem keresett. A legendás rádiós az év elején alacsony nyugdíjáról is vallott. Utánaszámoltunk mire elég az összeg gázsi nélkül.
Boros Lajos egyik legnagyobb vágya, hogy egyszer még vezethessen klasszikus rádióműsort. Jelenleg online műsorokat készít, ezekkel azonban egy árva fillért sem keresett - vallotta be.
Boros elmondása szerint örömmel vállalna klasszikus rádiós felkérést, de nem kap egyet sem. Mégsem lankad emiatt, mert így is vannak online stream-műsorai, amiket egy hét fős csapattal közösen csinál. Mindannyian vérprofik, így nagyon könnyen és élvezetesen telik a közös munka - tette hozzá.
A beszélgetőpartnerek is szívesen jönnek hozzánk, mert tudják, hogy nem a botrányaikra vagyok kíváncsi, hanem azt szeretném bebizonyítani, hogy értékes és jó emberek. A hallgatók is nagyon szeretnek minket. Jó lenne, ha profibb szinten tudnánk ezt csinálni, ehhez viszont egy szponzorra vagy egy rádiós csatornára volna szükségünk, akik anyagilag támogatnának minket
– mondta a Star magazinnak. A legendás rádiós nem csak az online műsorok után nem kap pénzt, mint elmondta, 2018-ban jött ki a kóma után a kórházból, azóta egyetlen forintot sem keresett.
Ez persze nem szegi kedvem, hiszen imádok szórakoztatni, de azért jó lenne, ha mindennek anyagi látszata is lenne. A nyugdíjam nem sok mindenre elég, a tartalékaim nagy részét pedig már feléltük. Nemrég hívott Littvay Imre, a 100 Folk Celsius tagja, hogy szeretnének koncertet szervezni a megsegítésemre – az én feladatom csak az lesz, hogy jól érezzem magam
– tette még hozzá. A magazinnak azt is elárulta, az állapota fokozatosan javul, rendszeresen jár kontrollra, a leletei kielégítőek, mégsem lesz már olyan, mint évekkel ezelőtt. Rengeteg gyógyszert szed, és mindent megtesz azért, hogy a szíve jól működjön, vannak rosszabb napjai, de ezzel már megtanult együtt élni.
A nyugdíj sem nagy segítség
Boros Lajos idén februárban kendőzetlen őszinteséggel mesélt Joshi Bharatnak anyagi helyzetéről. A rádiós műtétje előtt hat évvel ment el nyugdíjba, onnantól kezdve a tartalékaik élte fel. Boros Lajos úgy fogalmazott, "elhülyéskedte" az élete 80 százalékát, de a lejtő felé közeledve ökölbe szorul a gyomra.
Lassan eladogatták az értékeiket, például az autójukat, hogy meg tudjanak élni. A nyugdíjából ugyanis már az elején sem volt képes fedezni a kiadásait,
ugyanis 100 ezer forint körüli összeget kap nyugdíjként.
Ez pedig nem sok mindenre elég: a Pénzcentrum nemrég utánajárt, hogy mennyit ér ma egy magyar átlagnyugdíj a közértekben az egy évvel ezelőtti állapotokhoz képest és a helyzet lesújtó képet festett. Februártól az átlagnyugdíj ráadásul hivatalosan 150 ezer 600 forint,
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
tehát a sztár mindössze az átlagos juttatás körülbelül kétharmadát kapja kézhez.
A Pénzcentrum által elkészített index szerint arra jutottunk, hogy egy átlagos magyar nyugdíjas például a jelenleg a KSH szerint átlagosan 31 forintért kínált zsömléből 4858 darabot tudna megvenni a teljes nyugdíjából. A rádiós ellátásából ezzel szemben mindössze 3225 zsemlére futná.
Talán még szemléletesebb, ha például a bontott csirke indexünkkel mérjük össze a nyugdíjakat, júliusban ennek átlagára 780 forinton állt. Egy átlagos magyar nyugdíjas juttatásából 193 kiló csirkére futná, míg a műsorvezetőéből pedig mindössze 128-ra.
Mindez jól szemlélteti, hogy az elsősorban akkori, átlagnál magasabb jövedelmének gyűjtögetésével egzisztenciát építő legenda milyen keserves helyzetbe került mostanra. Nem véletlen, hogy Boros és családja már 2019-re nagyjából felélhette tartalékaikat, vélhetően ezért hirdették meg akkor eladásra a veresegyházi telküket. Az ingatlan nélküli területért 25 millió forintot kértek.
Az öngondoskodás ma már nem opció
Boros Lajos példáján is látszik, hogy önmagában az állami ellátórendszer egy jó nyugdíjhoz nem lesz elég a jövőben, hiszen öregszik a társadalom, egyre kevesebb fiatal dolgozó tart el egyre több nyugdíjast. Magyar nyugdíjszakértők szerint minél előbb kezdünk spórolni a nyugdíjas éveinkre, annál jobb. A 30-as éveikben járóknak már erősen ajánlott megtakarítani, miközben gyakran ilyen idősen az ember még lakásra gyűjt, gyermekvállalásra tesz félre, autóra, nyaralásra spórol, vagy vállalkozás indításhoz, karrierváltáshoz gyűjt tőkét. A koronavírus járvány hatásai miatt sokan átgondolták, mire gyűjtsenek, változtak a prioritások, többen tesznek félre idős korukra.
Sokan azonban azt sem tudják, hogy álljanak neki, holott minél előbb elkezdenéd, annál biztosabb lábakon állnál a nyugdíjas éveidben. Hazánkban a nyugdíj előtakarékosságnak több formája is létezik: az önkéntes nyugdíjpénztár az egyik államilag támogatott nyugdíjcélú megtakarítási forma, a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) mellett.
Ezek az évek során jelentős tőkét halmozhatnak fel, amely plusz jövedelmet tud majd biztosítani az állami nyugdíjon felül.