Pénzcentrum • 2021. február 9. 17:09
Az MNB 9 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki egy magánszemélyre egy Prémium tőzsdei kategóriába tartozó részvénnyel kapcsolatos, tiltott piaci manipulációt megvalósító kereskedési magatartása miatt, s megtiltotta számára a piaci manipuláció tilalmára vonatkozó jogszabályi rendelkezések ismételt megsértését. A magánszemély kereskedése nyomán több egymást követő kereskedési napon félrevezető kép alakulhatott ki a befektetőkben a Prémium kategóriás értékpapír forgalmáról, illetve keresletéről.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalból - a hozzá érkezett bejelentéseket is figyelembe véve - piacfelügyeleti eljárást folytatott egy magánszeméllyel szemben. A vizsgálat azt tekintette át, hogy a befektető egyes tőzsdei ügyletei kapcsán sérültek-e a piaci visszaélések tilalmára vonatkozó európai uniós (MAR) rendelkezések.
A magánszemély 13 - szinte összefüggő - kereskedési napon keresztül folytatott kereskedési magatartását összességében értékelve a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) egyik, Prémium kategóriájába tartozó részvényével tiltott piaci manipulációt valósított meg. A kereskedés során az érintett részvény vonatkozásában a vizsgált napi összes tőzsdei tranzakciókban szereplő részvénymennyiség túlnyomó többségét (átlagosan több, mint 80 százalékát) a szankcionált magánszemély tranzakcióiban szereplő részvények mennyisége tette ki. Egyes napokon a magánszemély tranzakcióiban szereplő részvények volumene közel azonos volt a napi összes kötésben szereplő részvénymennyiséggel.
Az átlagos napi forgalmat többszörösen meghaladó, kizárólag vevői megbízások az érintett kereskedési napokon ismétlődő jelleggel, ugyanabban az időszakban jelentek meg, és azokat a magánszemély (2 kereskedési nap kivételével) azonos limitáron adta be. E tevékenység így alkalmas volt arra, hogy hamis vagy félrevezető jelzéseket adjon a befektetők számára az adott pénzügyi eszköz keresleti-kínálati viszonyairól, likviditásáról, illetve árfolyamának alakulásáról.
A tőkepiacon, ahol rendkívül gyorsan terjednek az információk, mindez megteremti annak esélyét is, hogy a befektetőket és a kibocsátókat kár érje (még mielőtt nyilvánvalóvá válik számukra az információ téves vagy manipulatív volta) és egyúttal veszélyeztesse a pénzügyi rendszerbe vetett közbizalmat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A jegybank mindezért megtiltotta a magánszemélynek a piaci manipulációra vonatkozó rendelkezések ismételt megsértését, 9 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki rá, és tiltott piacbefolyásolás gyanújával feljelentést tett az ügyészségen. A bírságösszeg megállapításánál súlyosító körülménynek számított, hogy az adott értékpapír a Prémium tőzsdei kategóriába tartozik, szerepel a BUX és BUMIX indexkosarakban, illetve a magánszemély által végzett ügyletek jelentős volumene is. Enyhítő körülménynek minősült, hogy a befektető együttműködött az MNB vizsgálata során.