Pénzcentrum • 2021. január 28. 20:33
Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai 2021: mi az egyszerűsített foglalkoztatás 2021 bér mértéke? Egyszerűsített foglalkoztatás hány órát dolgozhat, mik a követelmények?
Az egyszerűsített foglalkoztatás 2021 évében, a koronavírus járvány idején is rengeteg magyar munkavállaló életét határozza meg. Ha eddig nem hallottál róla, vagy a nyáron Te is egyszerűsített foglalkoztatás keretei között szeretnél dolgozni, eláruljuk, mit kell tudni róla. Mik az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai 2021 évére vonatkozóan? Milyen változások léptek életben idén az egyszerűsített foglalkoztatás kapcsán, mi a helyzet a minimálbér 2021 és a garantált bérminimum 2021 esetén? Hogyan adózunk egyszerűsített foglalkoztatás keretei között, milyen szabályokat szükséges ismernünk, ha alkalmi munka végzésére vállalkozunk? Cikkünkben minden fontos információt elárulunk az egyszerűsített foglalkoztatás 2021 szabályai és adózása kapcsán, így nyugodt szívvel vághatsz bele az alkalmi munkába Te is!
Mi az egyszerűsített foglalkoztatás jelentése?
Az egyszerűsített foglalkoztatás kifejezése alkalmi munkát, idénymunkát takar, amelyet jogszabályokban meghatározott ideig végezhetünk, mert többnyire szezonális alkalmakhoz vannak kötve. Az egységesen meghatározott egyszerűsített foglalkoztatás 2021 bér igazodik az aktuális minimálbér és garantált bérminimum idén 4%-kal megemelt összegéhez. Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai meghatározzák, milyen napi összeghatárig vagyunk felmentve az adókötelesség alól.
Az egyszerűsített foglalkoztatás előnye, hogy nem számít "rendes", szerződéses munkaviszonynak, ám bejelentéskötelezett. Az egyszerűsített foglalkoztatás is szolgálati időnek minősül, viszont megúszhatjuk a különféle jogi és egészségügyi procedúrákat. Az egyszerűsített foglalkoztatás időtartama lehet bármilyen rövid, akár egy nap is (például besegítünk egy büfében a strandon), amivel anyagilag mind a munkáltató, mind a munkavállalók egyaránt jól járnak.
Az egyszerűsített foglalkoztatás munkakörei
- Bármilyen alkalmi munka
- Turisztikai idénymunka
- Mezőgazdasági idénymunka
- Filmipari statiszta, alkalmi munkás (speciális eset)
Mennyi az egyszerűsített foglalkoztatás 2021 bér
2021 minimálbér összegek
- Bruttó havi minimálbér 2021: 167.400 Ft/hó
- Bruttó heti minimálbér 2021: 38.490 Ft/hét
- Bruttó napi minimálbér 2021: 7.700 Ft/munkanap
- Bruttó óra minimálbér 2021: 963 Ft/munkaóra
2021 garantált bérminimum összegek
- Bruttó garantált bérminimum 2021 havibér: 219.000 Ft/hó
- Bruttó garantált bérminimum 2021 hetibér: 50.350 Ft/hét
- Bruttó garantált bérminimum 2021 napibér: 10.070 Ft/nap
- Bruttó garantált bérminimum 2021 órabér: 1.259 Ft/óra
Szakképzettséget nem igénylő alkalmi munka/idénymunka esetén a minimálbér 85%-a jár.
- A bruttó havi minimálbér 85%-a: 142.290 Ft/hó
- A bruttó heti minimálbér 85%-a: 32.716 Ft/hét
- A bruttó napi minimálbér 85%-a: 6.545 Ft/nap
- A bruttó óra minimálbér 85%-a: 818 Ft/óra
Szakképzettséget igénylő egyszerűsített foglalkoztatás kereteiben a garantált bérminimum értékének 87%-a jár.
- A bruttó havi garantált bérminimum 87%-a: 190.530 Ft/hó
- A bruttó heti garantált bérminimum87%-a: 43.806 Ft/hét
- A bruttó napi garantált bérminimum87%-a: 8.761 Ft/ nap
- A bruttó óra garantált bérminimum 87%-a: 1.095 Ft/óra
Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai 2021
- A naponta elszámolható és kifizethető bér mértéke maximalizálva van: egy napra szakképzettséget nem igénylő egyszerűsített foglalkoztatás esetén maximum a minimálbér vagy garantált bérminimum kétszeresét lehet kifizetni.
- Egyszerűsített foglalkoztatásnál mentesített összeget határozunk meg, vagyis létezik egy összeghatár, ameddig nem kell SZJA-t fizetni. Szakképzettséget nem igénylő egyszerűsített foglalkozás esetén a napi minimálbér 130%-ig nem kell fizetni.
- Szakképzettséget igénylő idénymunka esetén a garantált bérminimum 130%-a a fizetési határ.
- A munkavállaló számára egyszerűsített foglalkoztatás esetében is időarányosan jár a szabadság (alapszabadság + életkor alapú plusz napok).
Az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése
- EFO applikációval, okostelefonon keresztül
- NAV bejelentés telefonon
- 20T1042E nyomtatványon
Egyszerűsített foglalkoztatás 2021 adózás
Az alkalmi munkavégzés esetén is kell közteherrel számolnunk, amelyet a munkáltató fizet, naponta, napibérünk után. Ez nem a ledolgozott órák számától függ és egységesítve van:
- alkalmi munka adó: 1000 Ft / nap
- mezőgazdasági idénymunka adó: 500 Ft / nap
- turisztikai idénymunka adó: 500 Ft / nap
- filmipari statiszta: 3000 Ft / nap
A közterheket minden hónap 12. napjáig kell befizetni.
Egyszerűsített foglalkoztatás 2021 pótlékok
- 100% munkaszüneti napi pótlék
- 50% vasárnapi pótlék
- 50% túlmunka pótlék
- 15% éjszakai pótlék
Egyszerűsített foglalkoztatás létszámkorlát
- Az a munkáltató, aki nem alkalmaz főállású munkavállalót, egyszerűsített foglalkoztatás kereteiben csak 1 főt foglalkoztathat.
- Idénymunkánál 20 főállású munkavállaló alatt maximum 4 alkalmazott lehet egyszerűsített foglalkoztatott;
- 20 fő fölött a munkavállalók 20%-a lehet egyszerűsített foglalkoztatás kereteiben alkalmazva.
Egyszerűsített foglalkoztatás 2021: ellátásra való jogosultság
Aki egyszerűsített foglalkoztatás keretei közt végzi munkáját, a kedvezményes adózás miatt nem minősül TB biztosított személynek, így az ingyenes orvosi ellátás és az egészségügyi juttatások (betegszabadság és táppénz) sem járnak neki. Az egyszerűsített foglalkoztatás azonban 2021 évében is beleszámít a szolgálati időbe, így általa jogosultságot szerezhetünk nyugellátásra, álláskeresési járadékra és baleseti ellátásra.
Az egyszerűsített foglalkoztatás maximális ideje
Azt, hogy valaki egyszerűsített foglalkoztatás hány napot dolgozhat, szintén törvények által van szabályozva: a turisztikai vagy mezőgazdasági idénymunka végzése évente maximum 120 napon keresztül tarthat. A sima alkalmi munka esetében szabályozva van, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás hány órát dolgozhat, vagy hány napban van maximalizálva a munkavégzés. A következő kritériumoknak kell megfelelni:
- egy naptári évben összesen 90 naptári napra;
- egy naptári hónapban összesen 15 naptári napra;
- összesen legfejjebb 5 egymást követő naptári napra vonatkozhat határozott idejű munkaviszony.
Összegzés: az egyszerűsített foglalkoztatás előnyei és hátrányai
Az egyszerűsített foglalkoztatás előnye a hosszas megbeszélések, procedúrák elkerülése, amelynek köszönhetően gyorsan kerülhetünk foglalkoztatotti viszonyba, akár már "holnaptól". Az egyszerűsített foglalkoztatás előnye, hogy keretei között rövid távon magasabb bérre számíthatunk, mert a munkáltatónak nem a megszokott közterheket kell fizetnie a munkavállaló után (nincs szociális hozzájárulási adó, szakképzettségi hozzájárulás, munkaerőpiaci járulékfizetés) és fix összegben adóznak - viszont emiatt, habár szolgálati idejük telik, nincsenek TB jogviszonyban.
Az egyszerűsített foglalkoztatás további hátrányai, hogy nincs betegszabadság, táppénz, szülési szabadság, fizetés nélküli szabadság és nincs határideje a munkaidő-beosztás előzetes közlésének sem. A munkáltató a munkaviszony megszűnése esetén nem köteles igazolást, értékelést adni, így az ott szerzett munkatapasztalat nem hivatalos. Munkánk megkezdésekor legyünk tisztában a munkaviszony jellegével: habár rövid távon jobban keresünk az egyszerűsített foglalkoztatás napibérével, nem ad olyan biztonságot, mint egy bejelentett, fix munkaidős állás minimálbérért vagy garantált bérminimumért.