Pénzcentrum • 2020. szeptember 25. 16:01
Válaszút előtt áll a jegybank, ám egyelőre nem lép egyik irányba sem. Egy szigorítás visszafogná a gazdaságot, a lazítás magasba lökné az inflációt és gyengítené a forintot. A nem lépés is lépés, de kérdés, meddig tart még ki a piac türelme - értékeli az MNB keddi döntését a Sberbank Magyarország Zrt. Treasury vezetője.
A jegybank számára most a csökkenő belső kereslet és a zsugorodó import jelenthetné a kiutat, mert ebben az esetben lelassulna az infláció is. A kivárás jelentősége, hogy így elodázható lenne a szigorítás és a kamatemelés, amelyet mindenképpen megpróbál elkerülni az MNB. Előbb fogja újfent unortodox eszközökkel szabályozni a helyzetet a jegybank, véli Horváth István.
Az elemző szerint azért van csapdahelyzetben az MNB, mert ha szigorítani kezd, akkor a nem túl rózsás gazdasági teljesítményt fékezi tovább. Ha viszont lazítana - amire igazából már nincs tér -, vagy tovább tétlenkedne, akkor a forint gyengülhet újabb rekordszintre.
- teszi hozzá Horváth István.
A jegybank nem szívesem játszaná el újra a korábbi megtépázott, majd szépen visszaépített hírnevét, ezért óvatos lépésekkel kezd majd neki egy szigorításnak is, például devizacsere-ügyletekkel szabályozza majd a bankrendszerben lévő forint-likviditást, véli Horváth István.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mi lesz így az államadóssággal?
A jelenlegi helyzetre tekintettel a piac a szokásosnál elnézőbb a hiánnyal kapcsolatban, az államadósságot azonban finanszírozni kell. Külső kötvénykibocsátásból az idei igény fele már megvan, de a nyomás továbbra is fennáll a kötvénypiacon. Mindez a hosszú távú kamatokat, az 5-10 éves lejáratúakét nyomhatja feljebb.
Mindemellett minimálisan nőtt a valószínűsége annak a forgatókönyvnek is, hogy egy folyamatos áremelkedéssel a monetáris irányítás hosszabb távon elinflálja az - elsősorban forintban tartott és az elmúlt években korábban nem látott mértékűre duzzadt - államadósság egy részét.