Pénzcentrum • 2020. február 22. 16:00
Komoly pénzt talált egy pénztárcában Harsányi Levente, aki ahelyett, hogy megpróbálta volna felkutatni a kisebb vagyon gazdáját, egy komoly autót vásárolt a pénzen. A műsorvezető megúszta a dolgot, de a mai törvények szerint akár egy év börtönre is ítélhették volna, ha kiderül az eset.
Jelentős összeget talált egy pénztárcában Harsányi Levente, a műsorvezető nem adta le a talált tárgyat, hanem egy elég komoly autót vett a pénzből:
- mesélte az esetet Harsányi a Nyugi! Köztünk marad... adásában, elmondása szerint akkor még pincérként dolgozott. Azt is elárulta, mennyi pénz volt a tárcában.
- emlékezett vissza a műsorvezető.
Ma már börtön járna érte, ha kiderül
Harsányi Levente megúszta a felelősségre vonást, de a mai törvények szerint a műsorvezető bizony akár börtönbe is kerülhetne, ha eljátszaná ugyanezt. A talált dolgokat - annak értékétől függetlenül - a törvény szerint kötelesek vagyunk elvesztőjének, tulajdonosának, esetleg a dolog átvételére jogosult személynek visszaadni. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor a talált pénztárcát a találás helye szerint illetékes jegyzőnél adhatjuk le. Amennyiben ennek a kötelességünknek a megtalálástól számított 8 napon belül nem teszünk eleget,
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C törvény (Btk.) 378. § (1) bekezdése alapján, aki a talált dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át, illetve a véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül nem adja vissza, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Mi van, ha plázában, étteremben találsz pénzt?
Ha a talált tárgyat, pénzt vagy pénztárcát egy bevásárlóközpontban, étteremben esetleg a buszon, villamoson találjuk meg, ( vagyis a közönség számára nyitva álló helyen) akkor a hely üzemeltetőjének, vagy annak alkalmazottjának kell azt átadnunk. Ekkor, ha kideríthető, hogy kié az elhagyott dolog, akkor az üzemeltető őt értesíti, amennyiben pedig nem jelentkezik a tulajdonos, akkor a pénz az államkasszába kerül.
Itt fontos megjegyezni, hogy ha egy ATM-ben vagy más automatába beszorulva találunk pénzt, (pl. BKK jegykiadó automata) akkor a rendőrséget is értesíteni kell, mert ez bűncselekmény gyanújára is utalhat akár. A tolvajok rendszeresen alkalmazzák azt a módszert, hogy a bankjegykiadó nyílást eltömítik és miután elhagytuk az automatát az így megakasztott pénzt kiveszik.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ha nem jön érte senki, megtarthatod?
A talált tárgy leadásakor kötelesek vagyunk a jegyzőnek nyilatkozni arról, hogy igényt tartunk-e a talált dolog tulajdonjogára, erről pedig egy igazolást is kapunk. Abban az esetben, ha megállapítható, hogy kié az elhagyott tárgy, akkor a jegyző azt késedelem nélkül átadja a tulajdonosának. De,
- válaszolta megkeresésünkre az Országos Rendőr-főkapitányság még korábban.
Mit tegyünk, ha mi hagytuk el?
Az ORFK felhívta a figyelmet, hogy minden esetben körültekintően kell meggyőződni a talált dolog kiadására igényt tartó személynek a jogosultságáról - tehát, hogy tényleg a tiéd-e mondjuk az elhagyott pénztárca. Ez megtörténhet nyilatkozat formájában, amiben leírjuk az elvesztés körülményeit az elhagyott dolog jellemzőit, pénz esetén pedig a pontos összeget, akár címletekre lebontva, de lehetőség van tanúk meghallgatására is az ügyben.