Pénzcentrum/Portfolio • 2020. február 18. 18:33
Miközben az elmúlt időszakban csökkent a háztartások befektetési alapokban tartott pénze, új rekordot döntött a teljes alapkezelős piac: a befektetési alapok vagyona januárban 6530 milliárd forintra duzzadt. Ez legfőképpen a beáramló pénzeknek köszönhető, túl sok hozamot ugyanis nem tudtak múlt hónapban elérni az alapok. A legtöbb pénzt a kötvény, vegyes és abszolút hozamú alapok gyűjtötték.
6530 milliárd forint közelébe nőtt a befektetési alapok kezelt vagyona januárban, ez új rekordnak számít az alapkezelős piacon. A tavaly decemberi vagyonhoz képest ez 1%-os, tehát 65,5 milliárd forintos növekedés. Mindez annak ellenére, hogy a háztartások inkább szabadultak ettől a befektetéstől tavaly:
Januárban a hozamok kevésbé segítettek a vagyon növelésében, ezt a szerepet az év első hónapjában az értékesítési adatok vették át. A BAMOSZ statisztikái szerint szinte csak az alapokba beáramló friss tőkének köszönhető, hogy nőtt a kezelt vagyon a szektorban.
A kategóriák közül a legtöbb pénzt a kötvényalapok, ezen belül is a rövid kötvényalapok vonzották be, ide 32,5 milliárd forint áramlott. A második legnépszerűbb kategória a vegyes alapoké volt közel 21 milliárddal, őket pedig az abszolút hozamú alapok követték 13 milliárddal. Nagyobb tőkekiáramlás egyedül a tőkevédett alapoknál volt, de az ok ez esetben az volt, hogy lejárt két tőkevédett alap.
Annak ellenére, hogy az ingatlanalapok jó ideje nem tudnak érdemi tőkét bevonzani, továbbra is övék a legtöbb vagyont kezelő kategória címe a piacon, a teljes tortából közel 24%-ot hasítanak ki. A második legnagyobb kategória a kötvényeké 21,3 százalékkal, a harmadik helyen a vegyes alapok vannak 18,6 százalékkkal.