Pénzcentrum • 2019. november 26. 14:03
A pénztári megtakarítások az évi 20 százalékos, legfeljebb 150 ezer forintos adókedvezmény miatt az egyik legjobb alternatívát jelentik a takarékoskodók számára. A pénztártagok várhatóan komoly összeget fizetnek be az év utolsó időszakában, hogy maximalizálják az elérhető adókedvezményt, amely a takarékoskodásra fogékony embereknek jó lehetőség arra, hogy gondoskodjanak a jövőjükről. A kasszák eredményeiről és a tagok pénztárakba vetett bizalmáról is beszélt nekünk dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (Pénztárszövetség) elnöke.
A pénztártagok az év során is jelentős összegeket fizetnek be az önkéntes nyugdíjpénztárakba és egészségpénztárakba, az év vége pedig rendszerint még kiemelkedőbb. Ez most is így lesz? Ha igen, miért?
Nagy valószínűséggel megint ez lesz a forgatókönyv. Évek óta november-decemberben ugrik meg igazán az egyéni befizetések összege. Azért van ez így, mert a tudatos, előre látó, a kedvezményekkel élni kívánó pénztártagok ekkor tekintik át az idei évet és vizsgálják meg, hogyan tudják maximalizálni az önkéntes nyugdíjpénztári és egészségpénztári takarékoskodás után járó évente 20 százalékos, legfeljebb 150 ezer forintos adókedvezményt.
Éppen ezért arra számítunk, hogy az utolsó negyedévben a Pénztárszövetséggel együttműködő önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárakba is rekordösszeget fizetnek majd be a tagok. Fontos azonban kiemelni, hogy még az év végéig azoknak is lehetőségük van az adó-visszatérítést igénybe venni, akik most még nem tagjai valamelyik kasszának, hiszen még elegendő idő áll rendelkezésre, hogy belépjenek valamelyik pénztárba, befizessenek saját maguk számára megtakarítandó összeget, mely után már igénybe tudják venni ezt a juttatást, támogatást. És hogy miért is érdemes még a pénztárakat választani?
Az idei eredmények kiválóak, az év első kilenc hónapjában a szektor becslésünk szerint 7,6%-os hozamot ért el, a 10 és 15 éves hozamadatok is bőven reálhozam feletti értékeket mutatnak. Talán mindezek közrejátszanak abban, hogy 2019. szeptemberére az önkéntes nyugdíjpénztárak vagyona 1425 milliárd forintra rúgott, ami az egy évvel korábbi szinthez képest 7,1, az idei második negyedév végéhez viszonyítva pedig 2 százalékos többletnek felel meg.
Ez alapján úgy tűnik, a tagok elégedettek lehetnek.
Igen, úgy gondolom, hogy van ok az elégedettségre. Ez a vagyonnövekedés a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben kimondottan jó eredménynek számít. Ráadásul az egy pénztártagra jutó átlagvagyon is jókora emelkedést mutat: szeptember végén 1,3 millió forint volt, ami 9 százalékos éves emelkedést jelent, az öt évvel korábbi összegnél pedig 47 százalékkal magasabb. Tehát rövidebb és hosszabb távon is látható, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárak kiemelkedő vagyongyarapodást értek el.
A tagok csak a harmadik negyedévben 14,6 milliárd forintot fizettek be, ami 11 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi összeget. Azonban azt is látnunk kell, hogy a munkáltatói befizetések ugyanakkor éves szinten továbbra is jelentős elmaradásban vannak: kilenc hónap alatt alig több mint 23 milliárd forintnyi hozzájárulás érkezett, ami 24 százalékos visszaesésnek felel meg az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Kicsit árnyaltabb a helyzet az egészség- és önsegélyező pénztárak vonatkozásában: itt a pénztárak tagjai kilenc hónap alatt 17 százalékkal 18,5 milliárd forintra növelték az egyéni befizetéseiket, amit szintén a kasszákba vetett bizalom megnyilvánulásaként lehet értékelni. Ugyanakkor a munkáltatói befizetés az egészség- és önsegélyező kasszáknál még nagyobb mértékben esett vissza: az előző év azonos időszakához képest több mint 50 százalékkal 5,4 milliárd forintra csökkent.