Pénzcentrum • 2019. november 12. 19:30
"Bátraké a szerencse" - tartja a régi közmondás. Egy friss, a bőséges élettapasztalattal rendelkező idősebb generáció körében végzett kutatás ezt messzemenően alátámasztotta: körükben sokkal elégedettebbek azok, akik életük során merészen belevágtak elképzeléseik megvalósításába. Az életünkben kulcsszerepet játszó bátorság hatása tanulság minden generáció számára.
Karriert vagy munkahelyet váltani, saját vállalkozásba kezdeni, vagy épp megszólítani valakit, aki régóta tetszik nekünk... Legyen szó nagyra törő tervekről, rövidtávú célok megvalósításáról vagy személyes vágyakról, egy dolog valamennyiben közös: vérmérséklettől függően kinek több, kinek kevesebb bátorságot kell gyűjtenie. De a mértéke valójában mindegy is, a megléte viszont jó eséllyel egész életünkre hatással lesz, derült ki a Groupama Biztosító kutatásából.
Önbizalom, optimizmus, felkészültség: a boldoguláshoz a pénznél is fontosabb
Azok a 70 év felettiek, akik úgy érzik, életük során belevágtak céljaik megvalósításába, ma az élet majd valamennyi területén elégedettebbek a helyzetükkel, mint egykoron bátortalan kortársaik: jelenlegi hangulatukat és boldogságukat, életkedvüket és fizikai aktivitásukat valamennyien jobbnak ítélik meg annál, mint ami szerintük kortársaikra jellemző. Saját bevallásuk szerint döntéseiket három dolog segítette. Az önbizalmat a megkérdezettek közel háromnegyede jelölte meg, mint bátorságuk forrását, ezt követi az optimizmus és felkészültség.
Olyan külső tényezőkre, mint például a stabil anyagi háttér, mindössze a válaszadók 18 százaléka alapozta bevállalóságát. Egyébként a válaszokból az is kitűnik, hogy azok, akik életük során jobbára hagyták terveiket füstbe menni, ezt leginkább külső tényezőkkel indokolják: a biztonságot jelentő megtakarítás hiányát például kétszer annyian jelölték meg visszatartó tényezőként, mint a magukat megvalósítóként látók. Ugyanakkor az életük során kevésbé tettre készek többsége úgy látja, ma éppen, hogy anyagilag volnának jobb helyzetben, ha egykor megragadták volna a kínálkozó lehetőségeket.
Bátor élet=boldog időskor
A célok egykori megvalósítása, a lehetőségek megragadása ráadásul nem csak az anyagiakra hat, hanem a boldogságérzetre is: az elképzeléseik megvalósítását halogató idősek 40 százaléka úgy látja, ma nem csak anyagi helyzete lenne kedvezőbb, de boldogabb is lenne, ha egykor kitart azok mellett.
Ráadásul az eredményekből az is kitűnik, hogy az egyéni vágyak beteljesítését és az önmegvalósítást a családi, baráti szálak sem sínylették meg: az elképzeléseik mellett kitartók ugyanis ma az átlagosnál jobbnak ítélik meg gyermekeikkel, unokáikkal, valamint barátaikkal való kapcsolatukat is.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- mondta el a kutatás kapcsán Bíró Szilvia, a Groupama Biztosító kommunikációs vezetője.
Úgy tűnik tehát, hogy akire élete során az volt inkább jellemző, hogy elengedte álmait, ma ennek több hátrányával szembesül, mintha többnyire nekivágott volna azok megvalósításának. Bíró Szilvia úgy látja, különösen az anyagiak és a másokkal való kapcsolatok terén alakult volna jobban az életük saját megítélésük szerint, ha nem a bizonytalansággal, a kudarccal vagy általában véve az élet dolgaival kapcsolatos félelmeikre hallgatnak.